W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ocena warunków sanitarno – higienicznych w placówkach zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie województwa lubuskiego w 2021 roku.

Na terenie województwa lubuskiego w 2021 roku do elektronicznej bazy MEN zgłoszonych zostało 57 turnusów wypoczynku. Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej przeprowadzili łącznie 29 kontroli obiektów wypoczynku dla dzieci, w tym 4 kontrole w obiekcie używanym okazjonalnie do wypoczynku oraz 25 kontroli w miejscu zamieszkania. Z wypoczynku skorzystało 687 uczestników.

Biały bałwan w zielonych rękawiczkach i szaliku oraz szarej czapce, na tle padającego śniegu

Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną oraz wytyczne sanitarne tegoroczne ferie zimowe różniły się od tych, które znamy z lat poprzednich. Dbając o bezpieczeństwo dzieci
i młodzieży, pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej sprawdzali przede wszystkim, czy wdrożone zostały i przestrzegane są wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji Narodowej. Opracowane procedury miały na celu nie tylko zapewnienie właściwych warunków sanitarnych, ale także ograniczenie ryzyka zakażenia uczestników i opiekunów w trakcie epidemii SARS-CoV-2. W ramach czynności kontrolnych sprawdzano również czy organizatorzy spełniają wymogi wynikające z rozporządzenia w sprawie warunków wypoczynku, tj. czy wypoczynek został zgłoszony właściwemu kuratorowi oświaty, oceniano stan sanitarno-higieniczny i techniczny pomieszczeń przeznaczonych dla wypoczywających dzieci, w tym wyposażenie pomieszczeń, warunki do utrzymania higieny osobistej, dokumentację dotyczącą przebiegu wypoczynku oraz dostęp do opieki medycznej.

Wyniki przeprowadzonych kontroli pozwalają stwierdzić, iż placówki, w których organizowany był wypoczynek dzieci zostały przygotowane właściwie oraz zapewniały bezpieczne i higieniczne warunki pobytu.

Stan zdrowia uczestników nie budził zastrzeżeń. Podczas wypoczynku nie odnotowano urazów i wypadków.

Przed rozpoczęciem ferii zimowych na stronach internetowych i portalach społecznościowych (facebook, twitter) zamieszczano informacje o działaniach edukacyjnych
i kampaniach pod hasłami „Akcja Zima” oraz „Zdrowe ferie zimowe”. Ponadto wspólnie
z pionem Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej organizowano zajęcia edukacyjne
w formie pogadanki oraz prowadzono dystrybucję materiałów informacyjno-edukacyjnych takich jak: profilaktyka uzależnień (tytoń, dopalacze), profilaktyka HIV/AIDS, profilaktyka wszawicy, kodeks zdrowego życia, wpływ higieny osobistej na zdrowie oraz promowania zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. Dodatkowo omawiano zasady reżimu sanitarnego w czasie trwania epidemii koronawirusa. W ramach organizowanych przedsięwzięć podjęto również współpracę z powiatowymi i miejskimi Komendami Policji i Straży Pożarnej
w ramach akcji „Bezpieczne i zdrowe ferie zimowe”.

{"register":{"columns":[]}}