W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania edukacyjne na rzecz zmniejszania ciężaru tornistra

W związku z obchodzonym w dniu 1 PAŹDZIERNIKA OGÓLNOPOLSKIM DNIEM TORNISTRA pracownicy pionu higieny dzieci i młodzieży PSSE w Żaganiu i WSSE w Gorzowie Wlkp. przeprowadzili pomiary wagi tornistrów/plecaków wśród uczniów Szkoły Podstawowej w Przecławiu z klas I-VIII. Należy mieć na uwadze, że ciężar plecaka, który uczeń nosi jest ściśle powiązany z jego wagą i zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała dziecka.

Po lewej dziewczynka siedząca przy biurku, na którym leży zeszyt, kredki i jabłko. Po lewej stronie tablica z napisanymi, drukowanym literami A, B, C

Oprócz tego wśród najmłodszych dzieci przeprowadzono akcję edukacyjną mającą na celu zapobieganie zjawisku noszenia przez uczniów zbyt ciężkich plecaków. Dzieci aktywnie uczestniczyły w pogadance dotyczącej zawartości tornistrów oraz poprawnego noszenia plecaka. Podczas pogadanki wspólnie przeanalizowano zawartość tornistrów, objaśniono uczniom, że do szkoły należy przynosić tylko jeden piórnik (z najbardziej potrzebnymi przyborami szkolnymi) oraz wspólnie stworzono listę zbędnych rzeczy. Zwrócono uwagę, aby uczniowie nie obciążali swoich plecaków  gadżetami zbędnymi w szkole np. telefonami, zabawkami, bądź kilkoma butelkami z piciem.

W Szkole Podstawowej w Przecławiu wszyscy uczniowie mają zapewnioną możliwość pozostawiania podręczników i innych materiałów w szafkach i wielu z tej możliwości korzysta, jednak niektórym uczniom nadal to umyka. Nie bez znaczenia jest również ciężar pojemników na picie. Uczniowie powyższej szkoły mają dostęp do wody pitnej, więc nie muszą nosić w plecakach kilku pojemników z piciem. A jednak w najcięższych plecakach znajdowały się dwie butelki z napojami o dużej pojemności, a nawet termosy.

Chcemy, aby plecaki uczniów były lżejsze i zawierały tylko niezbędne rzeczy, dlatego zachęcamy wszystkie szkoły do włączenia się w działania na rzecz zmniejszenia ciężaru tornistra. Zaś w miesiącu październiku w wybranych losowo szkołach podstawowych w województwie lubuskim pracownicy inspekcji sanitarnej przeprowadzą badania ciężaru tornistrów oraz akcje edukacyjne

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}