Bezpieczne wakacje - dzieci a upały
17.07.2023
Gdy na dworze jest coraz cieplej szczególną uwagę zwróć na swoje dziecko. W grupie szczególnie zagrożonej są dzieci w wieku poniżej 4 lat, u których mechanizmy termoregulacyjne nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Utrzymanie prawidłowej temperatury ciała jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania, jednak gdy temperatury za oknem przekraczają 30 stopni, wszyscy mamy problem z termoregulacją przez wzgląd na bardzo wysoką temperaturę otoczenia.
Ochrona dziecka przed upałem – ubiór
Kluczową kwestią w ochronie przed upałem i nadmiernym nasłonecznieniem jest zakładanie u dzieci nakrycia głowy oraz przewiewnego ubrania. Ochrona głowy jest niezwykle ważna, gdyż przegrzanie tej okolicy ciała najczęściej prowadzi do powstania udaru słonecznego. Niezbędne jest zatem, aby dziecko miało założoną przewiewną czapkę, kapelusz lub chustę w jasnym kolorze również wtedy, gdy przebywa w zacienionym miejscu.
Ubranie dziecka powinno być wykonane z cienkiego, przewiewnego materiału, najlepiej z bawełny lub lnu. Nie należy zakładać ubrań wykonanych z sztucznych materiałów np. poliestru, gdyż utrudniają one usuwanie nadmiaru ciepła z organizmu i mogą prowadzić do przegrzania.
Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu
W trakcie upałów szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowe nawodnienie dziecka, gdyż w warunkach wysokiej temperatury otoczenia szybko dochodzi do odwodnienia u dziecka, zwłaszcza poprzez parowanie wody przez skórę. Najlepszym produktem do nawadniania dziecka w sezonie letnim jest woda mineralna. W przypadku odmawiania picia wody przez starsze dziecko można stosować rozcieńczone herbatki dla dzieci lub rozcieńczone soki owocowe.
Używaj kremów z filtrem
Skóra maluchów jest delikatniejsza i zdecydowanie cieńsza niż u dorosłych, dlatego dzieci są bardziej narażone na oparzenia słoneczne – promienie ultrafioletowe łatwiej przenikają do głębszych warstw skóry, powodując ich uszkodzenie.
Wyróżnia się dwa typy promieniowania słonecznego: UVA i UVB. Promieniowanie UVA powoduje przesuszanie powierzchownych warstw skóry, jej oparzenie oraz może prowadzić do powstawania zmian nowotworowych. Natomiast promieniowanie UVB jest bardziej szkodliwe, gdyż penetruje do głębszych warstw skóry i uszkadza włókna kolagenu i elastyny odpowiedzialne za elastyczność skóry oraz wzmaga działanie kancerogenne promieni UVA.
Jak rozpoznać udar słoneczny?
Objawy udaru słonecznego są uzależnione od stopnia nagrzania, co wpływa także na ich nasilenie. Pojawiają się natychmiastowo lub nawet do 8 godzin po opuszczeniu słońca. Zaliczamy do nich: ogólne osłabienie organizmu, nagłe zawroty i ból głowy, obfite pocenie się, przyspieszony puls i podwyższone ciśnienie krwi, gorączkę, dreszcze, wymioty i nudności, zaczerwienie skóry twarzy w lżejszych przypadkach, zaś w cięższych zblednięcie oraz omdlenia.
Źródło: M. Berneburg, C. Surber, Ochrona przeciwsłoneczna dzieci, Dermatologia po Dyplomie, nr 4 2010.