Bezpieczne wakacje: kleszcze
20.07.2023
Spacerując po lesie, łące lub parku czy wypoczywając na rzeką albo jeziorem, przydomowym ogródku jesteśmy narażeni na spotkanie kleszcza.
Jak chronić się przed kleszczami
Kleszcze dostają się na nasze ubranie lub skórę bezpośrednio z roślin. Wybierając jasną odzież szybciej i łatwiej dostrzeżesz kleszcza natomiast zakładając bluzę z długim rękawem lub kurtkę, długie spodnie, zakryte buty oraz kapelusz lub czapkę utrudnisz pasożytom dostęp do skóry. Dodatkowym zabezpieczeniem są środki odstraszające kleszcze. Po powrocie dokładnie obejrzyj skórę, ugryzienie kleszcza jest bezbolesne i nieproszony gość może pozostać niezauważony na naszym ciele nawet przez kilka dni.
Jak usunąć kleszcza
Kleszcze usuwamy wyłącznie mechanicznie przy pomocy pęsety lub odpowiednich przyrządów do usuwania. Wykonujemy to niezwłocznie po zauważeniu kleszcza, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Ranę dokładnie oczyszczamy środkiem dezynfekującym. Miejsce po ukąszeniu obserwujemy przez kilkanaście dni.
Pamiętaj! Każde podejrzenie zakażenia należy skonsultować z lekarzem!
Pamiętaj! Nie można wykręcać kleszcza bezpośrednio palcami ani za pomocą substancji natłuszczających.
Kleszcze wywołują groźne dla zdrowia choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania kleszczowemu zapaleniu mózgu i jego następstwom są szczepienia ochronne.