W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Co warto jeść w upalne dni

Dieta idealna na upały powinna opierać się przede wszystkim na uzupełnieniu wody. Zadbaj zatem o lekką kuchnię z przewagą warzyw i owoców. W przypadku warzyw mogą to być pomidory, ogórki, papryka, a wśród owoców np. arbuz. Rozsmakuj się w: twarożku ze szczypiorkiem i rzodkiewką, młodych ziemniakach z koperkiem i dodatkiem kefiru oraz chłodnikach w różnych wariantach.

Na środku planszy napis - żywność podczas upałów, na dole i górze owoce

W trakcie upałów zrezygnuj:

  • z przetworzonej żywności, słonych przekąsek i ostrych przypraw, gdyż obciążają one układ pokarmowy i powodują nadmierne pocenie się. Mogą być również przyczyną odwodnienia organizmu.
  • z picia alkoholu, gdyż ma działanie odwadniające.

Jak uniknąć zatrucia pokarmowego!

Zatrucia pokarmowe mogą się objawiać w postaci bólów brzucha, biegunek, wymiotów czy gorączki. Zdarzają się przede wszystkim w wyniku spożycia nieświeżej  żywności lub wypicia wody zanieczyszczonej drobnoustrojami albo ich toksynami. Na zatrucia pokarmowe narażeni są szczególnie: małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży lub osoby z osłabionym układem odpornościowym.

Aby wspomniane przypadłości nie popsuły nam wakacji warto zwrócić uwagę na spożywane produkty oraz przestrzeganie zasad higieny.

  1. Pij wodę butelkowaną, a nie z kranu, chyba że jesteś pewny że woda w kraju , gdzie spędzasz wakacje, jest naprawdę czysta. Pamiętaj, że również kostki lodu i napoje przygotowane na bazie wody, np. lemoniada, mogą być źródłem zakażenia. Myj owoce i warzywa przed spożyciem. Jeśli masz obawy co do czystości wody kranowej, użyj do ich umycia wody butelkowanej.
  2. Nie spożywaj niedogotowanego, niedopieczonego lub surowego  mięsa (drobiowego, czerwonego), potraw z owocami morza, deserów przyrządzonych na bazie jaj, gdyż są one najczęstszym rezerwuarem salmonelli. Nośnikiem salmonelli może  być  właściwie każdy produkt, który został umyty zanieczyszczoną wodą albo leżał obok zainfekowanej żywności, np. owoce i warzywa.  Zanim zaczniesz przygotowywać posiłek, umyj ręce wodą z mydłem. Rób to równie często w trakcie przygotowywania posiłków, szczególnie wtedy gdy dotykasz różnych produktów.
  3. Przechowuj przyrządzone potrawy w odpowiednich warunkach. Pamiętaj, że usmażone, ugotowane czy zgrillowane potrawy powinny trafić do lodówki  jak najszybciej po wychłodzeniu. Przechowuj je w szczelnie zamkniętych pojemnikach, tak by w żaden sposób nie stykały się z tym, co w lodówce surowe.
  4. Unikaj produktów z niepasteryzowanego mleka, np. sera.
  5. Wybieraj ostrożnie restauracje i bary, w których zamierzasz spożyć posiłek. Zwróć uwagę na czystość nie tylko w pomieszczeniu, w którym posiłki są podawane, ale również stan toalet. Jeśli panuje w nich brud, to najprawdopodobniej kuchnia wygląda tak samo. Zrezygnuj zatem z posiłku w tym lokalu. 
  6. Pamiętaj o częstym myciu rąk, szczególnie przed każdym kontaktem z żywnością i po skorzystaniu z toalety.

 

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}