Jesteśmy coraz mniej aktywni ruchowo
W tym Dniu pragniemy promować zdrowy styl życia, którego podstawą jest codzienna aktywność fizyczna. Rozwój cywilizacyjny znacząco ograniczył naszą aktywność fizyczną. Wiele z codziennych czynności wykonujemy na siedząco. Siedzimy przemieszczając się w drodze do szkoły lub pracy, siedzimy pracując, siedzimy wypoczywając. Siadamy, czy to zmuszeni okolicznościami (w pracy, w szkole), czy dokonując samodzielnego wyboru (siadamy w autobusie).
Skutkiem tego są problemy z kręgosłupem, zaokrąglone plecy, zaburzenia przepływu krwi, żylaki i hemoroidy. Coraz powszechniejsze są przypadki nadwagi i otyłości. Siedzący tryb życia sprzyja również chorobom układu krążenie czy cukrzycy typu 2.
Badania GUS wskazują na malejący wraz z wiekiem poziom aktywności ruchowej Polaków. W zajęciach fizycznych niezwiązanych z pracą zawodową uczestniczy ponad 45% Polaków. Jednak wśród osób powyżej 60. roku życia już tylko 11,4% regularnie, 13,2% sporadycznie, a 29% Polaków w tym wieku nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej. Wyniki te na tle innych krajów Unii Europejskiej należą do najsłabszych.
Jeśli nie wiesz od czego zacząć przygodę z ruchem, to zamiast dojazdu do pracy samochodem lub tramwajem, przejdź się spacerkiem do pracy lub dojedź do pracy rowerem. Dzięki temu pobudzisz krążenie, dotlenisz organizm, dasz wytchnienie lędźwiom obciążonym przez siedzenie w fotelu biurowym. Odczujesz delikatny przypływ endorfin, przez co inaczej spojrzysz na resztę dnia i z większą ochotą wrócisz do czekających obowiązków.
Ponadto warto zadbać o swoja kondycją w trakcie pracy i pomyśleć o wykonywaniu ćwiczeń rozciągających i izometrycznych. Ćwiczenia wykonywane w miejscu pracy warto połączyć ze zmianą dotychczasowych nawyków. W utrzymaniu formy powinna pomóc np. zamiana windy na schody. Nie bez znaczenia jest też dobrze zbilansowana dieta. W pracy, z uwagi na natłok obowiązków, często zapominamy o dobrym, pożywnym śniadaniu. Tymczasem ono gwarantuje nie tylko energię do pracy, lecz także to, że nie będziemy sięgać po niezdrowe przekąski.
Zachęcamy zatem do ruchu!