W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krztusiec - co warto wiedzieć?

Krztusiec, nazywany także kokluszem, to groźna choroba zakaźna układu oddechowego, wywoływana przez bakterię Bordetella pertussis. Choroba ta może być szczególnie niebezpieczna dla niemowląt i małych dzieci, ale także dla osób dorosłych, zwłaszcza seniorów i osób z osłabioną odpornością.

Na niebieskim tle znajduję się tytuł baneru: Krztusiec, co warto wiedzieć? Z prawej stronie widnieje zdjęcie przedstawiające kaszlącą kobietę,a poniżej grafika przedstawiająca białą strzykawkę.

Objawy krztuśca

Krztusiec rozwija się stopniowo i przechodzi przez trzy fazy:

  • Faza nieżytowa – objawy przypominają przeziębienie: katar, lekki kaszel, stan podgorączkowy.
  • Faza napadowa – pojawiają się charakterystyczne ataki duszącego kaszlu, często kończące się wymiotami. Mogą im towarzyszyć bezdechy i sinienie u najmłodszych dzieci.
  • Faza zdrowienia – kaszel stopniowo ustępuje, ale może utrzymywać się przez kilka tygodni.

 

Szczepienia przeciwko krztuścowi

Najskuteczniejszą metodą ochrony przed krztuścem są szczepienia. W Polsce szczepionka przeciwko krztuścowi jest częścią obowiązkowego Programu Szczepień Ochronnych i podawana jest w ramach szczepionki DTP (przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi) w kilku dawkach:

Pierwsza dawka: 2. miesiąc życia,

Kolejne dawki: 3-4. miesiąc, 5-6. miesiąc oraz dawka przypominająca w 16-18. miesiącu życia,

Następne dawki przypominające podawane są w wieku 6 i 14 lat.

Dla dorosłych, zwłaszcza kobiet w ciąży, personelu medycznego i osób starszych, zaleca się szczepienia przypominające co 10 lat. Szczepienie w ciąży chroni także noworodka przed zakażeniem w pierwszych miesiącach życia.

 

Pamiętajmy!

Krztusiec to poważna choroba, której można skutecznie zapobiegać dzięki szczepieniom. Warto pamiętać o ich regularnym uzupełnianiu, by chronić zarówno siebie, jak i osoby najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby.

Zdjęcia (4)