W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV

04.03.2023

Rak szyjki macicy to drugi pod względem częstości występowania nowotwór złośliwy u kobiet na świecie. Obecnie uważa się, że wszystkie przypadki tego nowotworu są poprzedzone przewlekłą infekcją HPV. W Polsce odnotowuje się ok. 3000 zachorowań na raka szyjki macicy rocznie, aż 50% pacjentek umiera.

Baner obchody Międzynarodowego Dnia Świadomości HPV

Główną przyczyną raka szyjki macicy jest utrzymująca się infekcja wirusem zwanym brodawczakiem ludzkim (HPV). Do zakażenia może dojść w czasie stosunku płciowego, jak również w przypadku bezpośredniego kontaktu ze skórą osoby zakażonej.

Szacuje się, że 50-80% mężczyzn i kobiet zostanie zakażonych HPV przynajmniej raz w życiu. U kobiet w większości infekcja szyjki macicy goi się spontanicznie. Ale w 10% przypadków wirus zostaje i powoduje zmiany przedrakowe lub nowotworowe. Wirus HPV powoduje też nowotwory głowy i szyi oraz sromu, prącia i odbytu.

Szczepionka jest przełomem współczesnej medycyny, dzięki której możemy zredukować ryzyko pojawienia się nowotworów spowodowanych wirusem HPV. Należy jednak pamiętać, że szczepionka nie leczy już obecnego wirusa HPV, ale może zapobiec zakażeniom innym typem wirusa HPV, a regularne wizyty u ginekologa i badania cytologicznego, to podstawa także dla kobiet zaszczepionych.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}