#Myję ręce
Światowy Dzień Higieny Rąk został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 2009 r. aby zwrócić uwagę ludzi na czynność mycia rąk i przypominać ile od tego zabiegu zależy.
Dłonie są największym nośnikiem bakterii. To od ich higieny często zależy rozwój wielu zakażeń i chorób na świecie.
Mycie rąk uznaje się za jeden z najważniejszych, a zarazem najprostszych i najłatwiejszych sposobów na ochronę przed drobnoustrojami. Mydło i środki dezynfekujące przede wszystkim w obecnych czasach to też nasz największy sprzymierzeniec w walce z koronawirusem. Prawidłowa higiena rąk szczególnie ważna jest w środowisku medycznym.
W dobie narastania oporności na antybiotyki, gdy możliwości leczenia zakażeń coraz bardziej się ograniczają, dezynfekcja rąk jest również najważniejszą metodą zapobiegającą rozprzestrzenianiu się groźnych infekcji szpitalnych, które mogą doprowadzić do sepsy i śmierci.
O myciu rąk powinniśmy jednak pamiętać wszyscy, szczególnie
- po powrocie do domu z pracy, ze sklepu, po podróży środkami komunikacji publicznej;
- po skorzystaniu z toalety;
- po kontakcie z osobą chorą w domu lub w szpitalu,
- przed przygotowywaniem posiłku, w trakcie przygotowywania i przed samym jedzeniem;
- po kontakcie ze zwierzętami i przedmiotami należącymi do nich (kuweta, zabawki, smycz itp.);
- po kichaniu, kasłaniu, czyszczeniu nosa;
- po czynnościach porządkowych, wyniesieniu śmieci;
Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Gorzowie Wlkp., ramach powyższych obchodów organizuje akcję edukacyjną #Myję ręce.
W dniu 5 maja br. spotkamy się z przedszkolakami i będziemy promować podstawowe zasady higieny osobistej, w tym mycie rąk.