W trosce o zdrowie mężczyzn
W dniu 15 września szczególnie głośno i wyraźnie należy mówić o konieczności wykonywania przez mężczyzn badań profilaktycznych w kierunku przerostu gruczołu krokowego i raka tego gruczołu. Jest to niezwykle istotne, ponieważ rak prostaty zajmuje u mężczyzn drugie miejsce w zestawieniu zapadalności i umieralności z powodu nowotworów złośliwych!
Kluczową rolę we wczesnym wykryciu raka gruczołu krokowego odgrywa znajomość niepokojących symptomów i potencjalnych objawów raka prostaty, których wystąpienie powinno stanowić sygnał do pilnej konsultacji z lekarzem – urologiem. Należą do nich:
- trudności w oddawaniu moczu
- częstomocz
- krwiomocz
- częste infekcje dróg moczowych
Rokowania raka prostaty zależą od wielu czynników, począwszy od stopnia zaawansowania choroby i etapu na którym została zdiagnozowana, od skuteczności i właściwego doboru zastosowanej terapii, a także wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Czas jednak jest w tym wypadku naszym ogromnym sprzymierzeńcem, dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz kontrola urologiczna w momencie, kiedy pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy.
Żródło: Portal onkologiczny Zwrotnik Raka