Obowiązki i uprawnienia Inspektora Ochrony Radiologicznej
Zgodnie z art. 15zzzzn ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t. j. Dz. U., poz. 374, z późn. zm.), uprawnienia: inspektora ochrony radiologicznej, o których mowa w art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1792, z późn. zm.) - których ważność upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu, zachowują ważność przez okres kolejnych 18 miesięcy od dnia upływu terminu ich ważności.
Jedocześnie informujemy, że zdanie egzaminu nie wiąże się z koniecznością „automatycznego” złożenia wniosku o nadanie uprawnień inspektora ochrony radiologicznej, ponieważ osoby, które zdały egzamin z zakresu odbytego szkolenia mają dwa lata na złożenie wniosku o nadanie uprawnień inspektora ochrony radiologicznej. Stosownie do art. 7 ust. 6 pkt 3 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe1 (dalej: ustawa Prawo atomowe) uprawnienia, o których mowa w ust. 3 lub 5, nadaje się osobie, która m.in. zdała, nie wcześniej niż 2 lata przed dniem wystąpienia z wnioskiem o nadanie uprawnień, egzamin z zakresu odbytego szkolenia, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 71 ust. 11 lub 12 ustawy Prawo atomowe.
Jednocześnie należy podkreślić, że osoby, które w dniu złożenia wniosku o dopuszczenie do egzaminu będą posiadały uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej i ubiegają się o uprawnienia tego samego, mogą zostać zwolnione z wymogu odbycia szkolenia, o którym mowa w art. 7 ust. 6 pkt 4 ustawy Prawo atomowe. W takiej sytuacji konieczne jest złożenie wniosku do Głównego Inspektora Sanitarnego, który stosownie do art. 7 ust. 7d ustawy Prawo atomowe dopuszcza tę osobę do egzaminu bez konieczności odbycia szkolenia, po stwierdzeniu spełnienia wymogów, o których mowa w art. 7 ust. 7 ustawy Prawo atomowe.
W związku z zakończeniem prac legislacyjnych nad projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia
w sprawie nadawania uprawnień inspektora ochrony radiologicznej sprawującego wewnętrzny nadzór nad przestrzeganiem wymagań ochrony radiologicznej w jednostkach ochrony zdrowia, ww. projekt rozporządzenia zostanie przekazany, na podstawie art. 33 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Traktat Euratom) (Dz. Urz. UE C 84 z 30.03.2018, str. 1), na okres trzech miesięcy do Komisji Europejskiej celem jego zaopiniowania.
Należy jednak podkreślić, że do dnia 22 września 2021 r. egzamin dla osób ubiegających się o nadanie uprawnień inspektora ochrony radiologicznej będzie przeprowadzany na dotychczasowych zasadach tj. na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie nadawania uprawnień inspektora ochrony radiologicznej w pracowniach stosujących aparaty rentgenowskie w celach medycznych .