Dlaczego warto rzucić palenie?
Światowy Dzień bez Tytoniu to idealny moment na to, aby zdecydować się na zerwanie z nałogiem. Dzień ten ma za zadanie zwrócić uwagę na powszechność nałogu palenia oraz jego negatywne skutki zdrowotne. W tym roku hasłem przewodnim jest „Ochrona dzieci przed ingerencją przemysłu tytoniowego”. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że palenie tytoniu powoduje rocznie na świecie 8 mln zgonów. 7 mln umierających to palacze, ale ponad 1 mln to osoby niepalące, które są narażone na wdychanie dymu tytoniowego. Na całym świecie szacuje się, że 37 milionów młodych ludzi w wieku 13-15 lat używa tytoniu.
e-papierosy
WHO ostrzega, że e-papierosy są szczególnie niebezpieczne, gdy są używane przez dzieci i młodzież, ponieważ nikotyna silnie uzależnia, a mózgi młodych ludzi rozwijają się do połowy lat dwudziestych.
Szczególną popularnością cieszą się wśród polskiej młodzieży, e-papierosy (niemal 30%) w porównaniu do tradycyjnych wyrobów tytoniowych (26,2%). Wśród czynników sprzyjających inicjacji nikotynowej wśród młodzieży wymienia się łatwość zakupu produktów oraz relatywnie niską cenę wyrobów tytoniowych.
Zerwanie z nałogiem
Rzucając palenie absolutnie niczego się nie traci, można tylko zyskać. Nagrodą jest lepsza kondycja fizyczna i rzadsze infekcje dróg oddechowych. Oddala się perspektywa wielu chorób, które są następstwem palenia tytoniu.
Pierwsze skutki rzucania palenia mogą być nieprzyjemne, ale już miesiąc bez papierosa pozwala całkowicie uwolnić organizm od zalegającego dwutlenku węgla dzięki poprawie wymiany gazowej w płucach. Zwiększa się objętość płuc oraz znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca czy układu oddechowego.
Wsparcie w rzuceniu palenia możemy znaleźć pod numerem telefonu : 801 108 108 lub wejść na stronę jakrzucicpalenie.pl .
W ramach profilaktyki tytoniowej Państwowa Inspekcja Sanitarna Województwa Lubuskiego prowadzi kampanię edukacyjną „Nie odpalaj nowej fajki, wrzuć palenie między bajki”. W ramach kampanii organizowane są konferencję, konkursy oraz zajęcia edukacyjne. Zainteresowanych udziałem w kampanii nauczycieli, zapraszamy do kontaktu z właściwą miejscowo Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.