Pływalnie
NADZÓR NAD PŁYWALNIAMI W 2023 ROKU
Zapewnienie bezpieczeństwa osób kąpiących się na pływalni, w tym odpowiedniej jakości wody jest obowiązkiem właścicieli i administratorów pływalni i polega przede wszystkim na badaniach laboratoryjnych, pozwalających ustalić przydatność wody do kąpieli oraz na wizualnej kontroli wody, wyposażenia i porządku na terenie obiektu. Szczegółowo zadania te określone są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach, zgodnie z którym administrator pływalni zobowiązany jest m.in. do oceny spełniania przez wodę na pływalni wymagań na podstawie bieżącej obserwacji wody oraz systematycznego prowadzenia badań jakości wody w zakresie wymagań mikrobiologicznych i fizykochemicznych.
W ewidencji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej na koniec 2023 roku znajdowało się: 24 pływali krytych (w tym 2 parki wodne), 4 baseny odkryte i 1 basen kryto-odkryty. Ponadto pod nadzorem znajdowało się również 6 obiektów wyposażonych w niecki basenowe, które nie spełniają ustawowej definicji pływalni. Są to obiekty, które działają sezonowo i jakość wody jest również monitorowana. W ramach bieżącego nadzoru sanitarnego, spośród ogólnej liczby 35 obiektów objętych ewidencją skontrolowano 33. Przeprowadzono łącznie 83 kontrole. W 2023 roku spośród 6 obiektów niespełniających ustawowej definicji pływalni, objętych ewidencją - 2 nie prowadziły działalności. Zarządzający pływalniami w uzgodnieniu z Państwową Inspekcją Sanitarną ustalali harmonogramy poboru próbek wody z pływalni w ramach kontroli wewnętrznej, w których określone zostały: częstotliwość pobierania próbek wody, punkty pobierania próbek wody oraz zakres badań.
W 2023 r. w ramach nadzoru bieżącego wydanych zostało 14 decyzji stwierdzających czasowy brak przydatności wody do kąpieli ze względu na przekroczenie parametrów mikrobiologicznych. Większość ww. decyzji została wydana ze względu na przekroczenie wartości parametrycznej Pseudomonas aeruginosa. Wydano również 6 decyzji administracyjnych w związku z przekroczeniem parametrów fizykochemicznych/mikrobiologicznych wody oraz 7 decyzji stwierdzających skażenie wody z natrysku bakteriami z rodzaju Legionella na pływalniach krytych.
Za rok 2023 dla 28 pływalni wydane zostały zbiorcze roczne oceny jakości wody potwierdzające spełnienie wymagań określonych w przepisach lub spełnienie wymagań z nieprawidłowościami oraz dla 1 pływalni została wydana zbiorcza roczna ocena jakości wody dotycząca niespełnienia wymagań.