W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dowiedz się więcej

Od niedawna 7 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Chorób Nadnerczy. To ważna okazja, by zwrócić uwagę na rzadkie, ale poważne schorzenia, które dotyczą nadnerczy – małych gruczołów odpowiedzialnych za produkcję hormonów kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Na planszy na środku napis - Międzynarodowy Dzień Świadomości Chorób Nadnerczy

Czym są choroby nadnerczy?

Nadnercza, położone nad nerkami, pełnią istotną rolę w regulacji metabolizmu, ciśnienia krwi, odpowiedzi na stres oraz poziomu elektrolitów. Choroby nadnerczy, takie jak choroba Addisona czy niedoczynność nadnerczy, to schorzenia o podłożu hormonalnym, które wpływają na całe ciało.

Objawy tych chorób są często niespecyficzne i mogą obejmować chroniczne zmęczenie, osłabienie mięśni, spadki ciśnienia, utratę apetytu, przebarwienia skóry czy omdlenia. W skrajnych przypadkach, nieleczona niewydolność nadnerczy może prowadzić do zagrażającego życiu przełomu nadnerczowego.

Dlaczego świadomość jest tak ważna?

Ze względu na rzadkość występowania i trudności diagnostyczne, pacjenci często przez wiele miesięcy – a nawet lat – żyją z niezdiagnozowaną chorobą nadnerczy. Świadomość społeczna oraz edukacja wśród lekarzy i personelu medycznego są kluczowe, by przyspieszyć rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia.

Międzynarodowy Dzień Świadomości Chorób Nadnerczy ma na celu:

  • zwiększenie wiedzy na temat objawów i diagnostyki,
  • wspieranie osób żyjących z chorobami nadnerczy,
  • promowanie badań i dostępu do nowoczesnego leczenia,
  • budowanie społeczności wsparcia dla pacjentów i ich rodzin.

Jak możemy pomóc?

W tym dniu warto okazać solidarność z osobami chorymi – poprzez udostępnienie informacji, udział w kampaniach edukacyjnych lub po prostu rozmowę z bliskimi na temat chorób nadnerczy. Małe gesty mają znaczenie – mogą przyczynić się do zwiększenia wiedzy i uratowania zdrowia, a nawet życia.

Źródło: https://chorobaaddisona.org.pl/