W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Zdrowia

Rokrocznie 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku dostrzeżono ogromną potrzebę zwrócenia szczególnej uwagi na stan naszego środowiska, który tak silnie powiązany jest ze zdrowiem każdego człowieka. Stąd hasło tegorocznej kampanii brzmi: „Nasza planeta – nasze zdrowie”.

Baner promujący Światowy Dzień Zdrowia: po lewej obraz kuli ziemskiej, po środku hasło"Nasza planeta, nasze zdrowie"

                Czyste powietrze, woda i żywność powinny być dostępne dla wszystkich. Jednak, jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia, na świecie ponad 13 milionów zgonów rocznie wynika, z możliwych do uniknięcia, przyczyn środowiskowych. Największym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości jest kryzys klimatyczny, który jednocześnie jest kryzysem zdrowotnym. Ponadto udowodniono, że ponad 90% społeczeństwa oddycha niezdrowym powietrzem, a ekstremalne zjawiska pogodowe , degradacja gleby i niedobory wody pitnej skutkują stale pogarszającymi się warunkami bytowymi ludzi. Zanieczyszczenia i tworzywa sztuczne znajdujące się w zbiornikach wodnych, przedostają się do naszego łańcucha pokarmowego. Wszystkie te czynniki powodują, że od wielu lat obserwujemy niepokojący wzrost zachorowań na choroby cywilizacyjne, które ściśle związane są z warunkami środowiskowymi, tj. astma, choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia, czy nowotwory.

                Światowa Organizacja Zdrowia poprzez tegoroczne hasło roku pragnie uświadomić, że jedyną drogą do przerwania cyklu niszczenia planety i zdrowia ludzkiego jest podjęcie działań legislacyjnych, reform korporacyjnych i osób fizycznych, które należy wspierać i zachęcać do dokonywania zdrowych wyborów.

W ramach tegorocznych obchodów,  pracownicy Oddziału Promocji i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp., na zaproszenie Zespołu Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wlkp.,  utworzyli w placówce punkt informacyjno-edukacyjny, gdzie proponowano szereg aktywności prozdrowotnych: symulacje w alkogoglach, oznaczanie poziomu BMI oraz zawartości tkanki tłuszczowej, pomiary dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, naukę samobadania piersi i jąder. Prowadzono również konsultacje z zakresu profilaktyki nowotworowej.

Ponadto zorganizowano konkurs na hasło opisujące wpływ środowiska na zdrowie i życie społeczeństwa oraz konkurs sprawdzający wiedzę w dziedzinie profilaktyki zdrowotnej. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Lubuskiego Państwowego Inspektora Sanitarnego.

Materiały

https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2022#

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}