W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Świętuj z jajkiem

Jajka - zdrowsze niż myślimy! Jajka to produkt wyjątkowy. Są one przede wszystkim źródłem pełnowartościowego białka, łatwo przyswajalnego przez organizm. To białko wzorcowe, zawierające wszystkie aminokwasy, w tym niezbędne, których organizm nie potrafi sam wyprodukować i to w odpowiednich ilościach.

Na górze napis - dlaczego warto jeść jajka? Na dole talerz z jakiem i obok sztućce

Jajka to również wspaniałe źródło witamin i składników mineralnych.

Jajka a poziom cholesterolu we krwi

Trzeba pamiętać, że bez cholesterolu nie byłoby życia. Pełni on w organizmie wiele ważnych funkcji. W jajku cholesterol zawarty jest głównie z żółtku. Jednak metabolizowanie cholesterolu zawartego w jajku przebiega inaczej niż cholesterolu zawartego np. w boczku czy słodyczach. Poza tym w jajach znajdziemy całą gamę witamin, składników mineralnych, niezbędne kwasy tłuszczowe i lecytynę. Będą one działać korzystnie na poziom dobrego HDL-u i niwelować zły wpływ LDL.

Jak jeść jajka?

Jajka najlepiej jadać krótko gotowane lub smażone. Podczas długiej obróbki cieplnej jajka tracą część witamin i minerałów. Ponadto po 10 minutach gotowania wartość odżywcza białka zmniejsza się prawie o połowę i staje się ono ciężkostrawne. Jajka ugotowane na miękko są też lżej strawne niż te ugotowane na twardo.

Na co trzeba uważać?

Jedzenie jajek jest bezpieczne, natomiast główny problem tkwi w tym z czym je podajemy. Jajka często smarowane są majonezem lub śmietanowymi sosami, które są bogate w kalorie oraz tłuszcze nasycone co powoduje, że końcowa suma kalorii może być naprawdę duża. Warto spróbować spożywać jajka bez dodatków lub z dodatkiem awokado, chrupiących warzyw czy ziół np. idealnie pasuje tu szczypiorek i rzeżucha.

Dobrze pamiętać, że jajka zakwaszają organizm, więc najlepiej łączyć je z zasadotwórczymi warzywami, np. ze szczypiorkiem, pomidorem, sałatą.

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}