Uważaj na roślinę, która parzy!
Każdego roku na początku wakacji jesteśmy ostrzegani przed rosnącym na polach i łąkach barszczem Sosnowskiego. Ta roślina, choć wygląda niepozornie, może być przyczyną groźnego poparzenia. Upały i słońce dodatkowo potęgują szkodliwość barszczu Sosnowskiego.
Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?
Barszcz Sosnowskiego często mylony jest z wyrośniętym koprem (może mieć od jednego do czterech metrów wysokości). Zbudowany jest z zielonej łodygi, która na dole pokryta jest fioletowymi plamkami. Liście barszczu są bardzo duże i rozłożyste z ostrymi końcówkami. Z kolei kwiaty są białe i gęsto ułożone.
Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny?
W sokach oraz wydzielinie znajdujących się we włoskach gruczołowych barszczu Sosnowskiego zawarte są niebezpieczne związki — furanokumaryny. Pod wpływem działania promieni UVA i UVB ulegają one związaniu z DNA komórek skóry i powodują odczyn fototoksyczny.
Objawy poparzenia
Za toksyczność barszczu Sosnowskiego odpowiedzialny jest olejek eteryczny znajdujący się w roślinie. Wywołuje on oparzenie w momencie, gdy skóra, która miała kontakt z olejkiem, zostanie wystawiona na działanie promieniowania słonecznego. Pierwsze objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego pojawiają się w ciągu 30 minut do dwóch godzin od kontaktu z chwastem. To, jaka będzie reakcja skórna, zależy w dużej mierze od wrażliwości skóry oparzonego oraz tego jak wysoka jest temperatura na zewnątrz.
Na początku na skórze pojawia się zaczerwienienie, a następnie tworzą się pęcherze wypełnione surowiczym płynem. Poparzeniu może towarzyszyć intensywny ból i uciążliwy świąd skóry.
Należy również pamiętać, że samo przebywanie w pobliżu barszczu Sosnowskiego może być niebezpieczne. Wszystko za sprawą zawartych w nim olejków eterycznych, których wdychanie może wywoływać: podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy oraz zapalenie spojówek.
Pierwsza pomoc przy poparzeniu
Jak należy postępować w przypadku poparzenia się barszczem Sosnowskiego:
- jeżeli miałeś kontakt z barszczem Sosnowskiego, ale nie pojawiły się jeszcze objawy poparzenia, niezwłocznie obmyj skórę dużą ilością letniej wody z mydłem,
- unikjć ekspozycji skóry na światło słoneczne, nawet jeżeli, nie pojawiły się objawy do 48 godzin od momentu kontaktu z rośliną,
- w przypadku pojawienia się objawów niezwłocznie udaj się do lekarza,
- jeżeli doszło do kontaktu oczu z rośliną, przemyj je dokładnie wodą i chroń przed światłem.