W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie X edycji programu „Podstępne WZW” w woj. śląskim - rok szkolny 2020/2021

Wirusy zapalenia wątroby typu A, B i C to najczęstsze czynniki sprawcze wirusowego zapalenia wątroby, zarówno postaci ostrej, jak i przewlekłej. Mają zasięg globalny i ze względu na skalę zakażeń i tempo rozprzestrzeniania się są jednymi z priorytetowych zagadnień zdrowia publicznego. Wiedza zdobyta podczas lekcji edukacyjnych, oprócz podniesienia świadomości pozwoli uczniom szkół ponadpodstawowych w przyszłości zminimalizować niebezpieczeństwo przeniknięci wirusów do organizmu, pobudzi do refleksji nad odpowiedzialnością za zdrowie własne i innych ludzi.

Na białym tle sylwetki postaci - kobiet, mężczyzn i dzieci. Z lewej strony na czerwonym znaczku jakby pocztowym, żółty napis WZW. Pod znaczkiem treść: Nudności? Bóle stawów? Zmęczenie? Jesteś pewien, że nie chorujesz? Pod sylwetkami ludzi napis: Chorzy są wśród nas! ZRÓB TEST NA OBECNOŚĆ WIRUSA HCV!

Pomimo pandemii spowodowanej koronawirusem SARS-CoV-2 realizacja tegorocznej, X edycji programu, nie odniosła dotkliwego spadku odbiorców. Koordynatorzy programu potrafili umiejętnie dostosować metody przekazu do mniej sprzyjających okoliczności i niektóre watki programu zaaplikowali w zdalnym nauczaniu.

 W woj. śląskim program realizowało 245 szkół tj. 44% wszystkich szkół ponadpodstawowych w województwie. Treści edukacyjne programu zostały udostępnione 26 294 uczniom. Edukacją objęto w sposób pośredni również 6 166 osób  /uczniów z innych klas nie biorących bezpośredniego udziału w programie, pracowników szkół, internautów odwiedzających media społecznościowe szkół oraz PIS woj. śląskiego/, a także 14 065 rodziców i opiekunów uczniów uczestniczących w programie. Koordynatorzy szkolni, jak w latach poprzednich, uznają programu za bardzo ważny i potrzebny, oferujący niezbędną wiedzę w sposób przystępny i ciekawy.

Program „Podstępne WZW” uznano za potrzebny zarówno jako element wspierający szkolną edukację dot. chorób zakaźnych, a także, co ma wymiar uniwersalny, jako aspekt  kształtujący postawę tolerancji i refleksji nad postawą własną i innych ludzi.

{"register":{"columns":[]}}