Śnięte ryby w zbiorniku Dzierżno Duże. Służby interweniują
05.08.2024
Wojewoda Śląski Marek Wójcik zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku ze zjawiskiem śniętych ryb i wzrostem liczebności „złotej algi” w wodach zbiornika Dzierżno Duże. W naradzie wziął także udział Wiceminister Infrastruktury Przemysław Koperski.
W sobotę /3 sierpnia/ w wodzie zauważono śnięte ryby. – Do chwili obecnej zebrano około 3,5 t śniętych ryb – powiedział Wojewoda Śląski Marek Wójcik na briefingu prasowym, podczas którego przedstawiono aktualną sytuację na Jeziorze Dzierżno Duże. Inspekcje środowiskowe i inne służby są na miejscu i prowadzą działania. Przyczyną śnięcia ryb jest najprawdopodobniej Prymnesium parvum („złota alga”).
– Od soboty prowadzimy również badania środowiska. Te badania wskazują na to, że w tym miejscu występują wysokie wartości „złotej algi” – dodał Wojewoda. Jak podkreślił, służby obecnie nie mają danych, które wskazywałyby na to, co jest powodem zakwitu glonu. W sobotę ograniczono do minimum przepływ wody z Jeziora Dzierżno Duże do Kanału Gliwickiego.
Analizy Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ wykazały obecność 100 mln komórek „złotej algi” w litrze wody w zbiorniku Dzierżno Duże.
Wojewoda wydał zakaz korzystania z wód zbiornika Dzierżno Duże oraz sekcji IV Kanału Gliwickiego (od śluzy Dzierżno do śluzy Rudziniec). Zakaz obowiązuje do 19 sierpnia 2024 r. i obejmuje w szczególności spożywanie wody, wchodzenie do wody, kąpiele, połów i spożywanie ryb, pojenie zwierząt gospodarskich i domowych, używanie wody do celów gospodarczych, w tym podlewanie, a także uprawianie sportów wodnych i turystyki. Już w weekend zamontowano tablice informujące o występowaniu złotych alg. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się Prymnesium parvum, pomiędzy Jeziorem Dzierżno Duże, a Kanałem Gliwickim ustawiane są zapory z worków ze słomą jęczmienną, która absorbuje algi.
– Cała aglomeracja województwa śląskiego zaopatrywana jest w wodę bezpieczną. Mieszkańcy mogą czuć się pewnie, ujęcia są głębinowe, dobrej jakości – uspokaja Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Grzegorz Hudzik.
Dzisiaj odbędzie się też narada międzyresortowego zespołu ds. Odry, która po analizie sytuacji wyda dalsze rekomendacje w sprawie działań zaradczych.
Służby pozostają w gotowości i kontynuują bieżące obserwacje terenowe.
Źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach