Zalecenia dla powodzian
17.09.2024
Bezpieczeństwo żywności
Nie jedz i nie podawaj dzieciom produktów, które:
- zostały zalane lub zawilgocone, nawet jeśli nie wykazują oznak zepsucia
- mają zmieniony zapach, barwę, smak, konsystencję
- mają widoczną pleśń lub spleśniały, stęchły zapach
- są w widoczny sposób zanieczyszczone
- są w opakowaniach pozbawionych etykiet, i nie jest znany ich
- skład oraz termin przydatności do spożycia
- są w puszkach o wydętych wieczkach
Warzywa i owoce uprawiane/zebrane po opadnięciu wody na terenach objętych powodzią nie nadają się do spożycia.
Posiadaną żywność chroń przed zepsuciem i zanieczyszczeniai, w tym celu:
- produkty nietrwałe jak: mięso, wędliny, ryby, mleko i jego przetwory, a także tłuszcze i gotowe potrawy itp. przechowuj w temperaturze niższej niż 8°C
- przechowuj żywność w szczelnych opakowaniach, przykrytą, w pomieszczeniach, gdzie nie ma środków chemicznych, takich jak pestycydy, nawozy mineralne
- składuj żywność w suchym, chłodnym miejscu
- posiadaną żywność chroń przed gryzoniami i szkodnikami
W KAŻDYM PRZYPADKU WYSTĄPIENIA BIEGUNKI, WYMIOTÓW, PODWYŻSZONEJ TEMPERATURY, BÓLÓW BRZUCHA I TYM PODOBNYCH OBJAWÓW ZATRUCIA POKARMOWEGO – NALEŻY BEZZWŁOCZNIE ZWRÓCIĆ SIĘ DO LEKARZA POZ
Bezpieczeństwo wody
Na zalanym terenie pij tylko wodę butelkową lub z beczkowozu.
Na terenach dotkniętych powodzią mogą wystąpić problemy z dostępem do wody pitnej. Woda kranowa może nie nadawać się do spożycia albo może być zdatna do spożycia tylko po przegotowaniu.
Aktualne informacje dotyczące przydatności wody kranowej do spożycia, uzyskasz w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Materiały
Kontakt PSSEInformacja o zapobieganiu chorobom zakaźnym
Powódź to nie tylko zagrożenie dla życia i mienia, ale także poważne ryzyko dla zdrowia. Zanieczyszczona woda, uszkodzone systemy sanitarne i sprzyjające warunki dla rozwoju bakterii oraz wirusów, stwarzają idealne środowisko dla rozwoju chorób zakaźnych, szczególnie takich jak WZW A, tężec, salmoneloza, dur brzuszny.
Tylko rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny chroni przed zachorowaniem
- WODĘ do picia, płukania owoców i warzyw spożywanych na surowo, do mycia zębów należy ZAWSZE GOTOWAĆ przed użyciem
- Surowe produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, drób, jaja, ryby) oraz warzywa należy traktować jako zakażone i nie dopuszczać do ich zetknięcia z produktami gotowymi do spożycia, zwłaszcza gotowanymi i przeznaczonymi do spożycia na zimno lub przechowywania
- RĘCE myć dokładnie wodą i mydłem lub używać środków dezynfekcyjnych
- W razie zachorowania należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i poddać się jego zaleceniom
- W przypadku konieczności zastosowania wskazanych szczepień ochronnych należy jak najszybciej zgłosić się do odpowiedniego punktu szczepień
Postępowanie z pomieszczeniami i przedmiotami użytku
W celu przygotowania pomieszczeń po powodzi należy:
- pomieszczenia wstępnie oczyścić z grubych zanieczyszczeń: piasku, szlamu, itp.
- następnie starannie oczyścić wodą z dodatkiem środków myjących; zabieg ten obniża liczbę drobnoustrojów, często do bezpiecznego dla zdrowia poziomu
- po dokładnym oczyszczeniu, niektóre pomieszczenia lub powierzchnie należy zdezynfekować; wskazana jest dezynfekcja powierzchni do przygotowywania i przechowywania żywności; do tego celu można stosować preparaty powszechnie dostępne, używane w gospodarstwie domowym (np. środki do wybielania bielizny); po dezynfekcji (nie krócej niż 15 min.) powierzchnie należy zmyć wodą pitną.
Wszystkie pomieszczenia zanieczyszczone fekaliami powinny być dezynfekowane, po uprzednim usunięciu zanieczyszczeń i umyciu powierzchni.
Dezynfekcję pomieszczeń źle wietrzonych (np. piwnice) oraz dużych powierzchni powinny przeprowadzić przeszkolone ekipy.
Pomieszczenia po dezynfekcji należy odpowiednio wietrzyć!
Przedmioty, które zostaną uznane za przydatne do dalszego użytkowania należy dokładnie wymyć, a następnie zdezynfekować. Najlepszą metodą dezynfekcji jest stosowanie wysokiej temperatury, gorącego powietrza, gotowanie, wyparzanie, prasowanie.
Uwaga!
Środków chlorowych nie stosować z innymi preparatami. Używać tylko w pomieszczeniach dobrze wietrzonych. Preparaty dezynfekcyjne należy stosować w stężeniach określonych przez producenta.
Bezpieczeństwo wody ze studni
Informacja o wodzie do picia
Fala powodziowa niesie za sobą zanieczyszczenia bakteryjne i chemiczne groźne dla zdrowia i życia człowieka. Po ustąpieniu powodzi woda w studniach i zbiornikach wodnych nie nadaje się do picia. W celu uzyskania wody bezpiecznej dla zdrowia należy bezwzględnie wszystkie studnie doprowadzić do odpowiedniego stanu technicznego oraz oczyścić je i zdezynfekować.
Oczyszczanie i dezynfekcja studni kopanej
Po wybraniu wody ze studni trzeba oczyścić dno ze szlamu i wszelkich nieczystości, wybrać kilkudziesięciocentymetrową warstwę pisaku i zastąpić ją warstwą przemytego żwiru lub gruboziarnistego piasku grubości ok. 10 cm, oczyścić cembrowinę oraz zabetonować ubytki i szpary. Dezynfekcję należy przeprowadzić we wszystkich nowych studniach oraz po wszelkich pracach wewnątrz studni.
Dezynfekcja studni wierconych i abisyńskich
W przypadku studni wierconej wymieszanie roztworu odkażającego MOŻE POWODOWAĆ trudności. Dlatego w wyjątkowych wypadkach dezynfekuje się je wprowadzającroztwór za pomocą specjalnej pompy. Zazwyczaj w przypadku zanieczyszczenia studni należy dokładnie ją przepłukać przez długotrwałe pompowanie.
Dezynfekcja wewnętrznej części pompy abisyńskiej
Dezynfekcję przeprowadza się w następujący sposób: 4 gramy wapna chlorowanego (1 czubata łyżeczka) albo 7 ml podchlorynu sodu (1 1/2 łyżeczki) rozpuścić w dwóch kubkach wody. Zdjąć kolumienkę studni, nalać do rury przygotowany roztwór, nałożyć kolumienkę, pompować aż do ukazania się wody w wylocie pompy, pozostawić na 24 godziny, następnie pompować aż do zaniku zapachu chloru w wodzie. Po wykonaniu czyszczenia i dezynfekcji studni, woda z niej powinna być zbadana przez najbliższą stację sanitarno–epidemiologiczną, która wyda orzeczenie, czy woda może być używana do picia i potrzeb gospodarczych.
Na każdy metr głębokości wody odmierzamy ilość wapna chlorowanego według zasad podanych w tabelce:
Średnica studni w cm | Ilość wapnia chlorowanego potrzebna na każdy m głębokości wody | Ilość monochloraminy na każdy m głębokości wody w [g] |
80 | 150 g - 1 szklanka | 165 g |
90 | 200g - 1 szklanka i 1/4 szklanki | 220 g |
100 | 250 g - 1,5 szklanki | 270 g |
120 | 350 g - 2 szklanki i 1/4 szklanki | 380 g |
Materiały
Informacja dla powodzian - ulotkaInformacja_dla_powodzian_-_ulotka.pdf 3.15MB