Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS 2021
Codziennie około 4,5 tysiąca ludzi umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. W tym roku po raz 38 zostaną zapalone lampki w czasie Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zmarłych na AIDS. Dzień ten obchodzony jest zawsze w trzecią niedzielę maja i stanowi okazję do zademonstrowania wsparcia dla osób żyjących z HIV i chorych na AIDS oraz zmobilizowania społeczności lokalnych do walki z HIV/AIDS. W tym roku motywem przewodnim jest hasło „Pamiętamy – Podejmujemy działania – Żyjemy poza HIV” („We remember – We take action – We live beyond HIV”).
Mimo że w różnych miejscach dzień ten upamiętniany jest inaczej, jedno działanie jest wspólne: wszędzie płonie światło świec i lampek oliwnych, zapalonych z myślą o wszystkich, którzy zmarli z powodu AIDS. Jest to również okazja, aby mobilizować społeczności do solidarności, podnosić świadomość społeczną na temat HIV i AIDS, podkreślać znaczenie zapobiegania HIV, leczenia, opieki i wsparcia dla osób żyjących z HIV. Dlatego, zgodnie z motywem przewodnim 2021 roku, pamiętamy o tych osobach, które odeszły z powodu AIDS, dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w walkę z AIDS i świętujemy z tymi, którzy żyjąc z HIV, pozostają z nami.
W Polsce organizowane są różne wydarzenia związane z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Zmarłych na AIDS. W Warszawie na Placu Zamkowym wystawiony zostanie patchwork upamiętniający ofiary epidemii, zszyty z fragmentów wykonanych przez organizacje pozarządowe z całej Polski. Happening ten jest równocześnie przypomnieniem o konieczności aktywnej profilaktyki HIV i edukacji w tym obszarze oraz opieki nad osobami żyjącymi z HIV.
W dobie pandemii COVID-19, organizując obchody Dnia Pamięci o Zmarłych na AIDS, należy wziąć pod uwagę wszystkie obowiązujące zakazy i nakazy, związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom.
HIV i AIDS w Polsce
Szacuje się, że w Polsce, po 35 latach od wykrycia pierwszego zakażenia, około 30–35 tysięcy osób żyje z wirusem HIV. Duża część z tych osób nie wie o fakcie swojego zakażenia (nie zna swojego statusu serologicznego) i może nieświadomie zakażać innych. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2019 r. zakażenie stwierdzono u 25 544 osób.
Niepokojącym faktem jest wykrywanie w Polsce coraz większej liczby zakażeń HIV, podczas gdy w innych krajach naszego regionu (oprócz Europy Wschodniej), liczby te sukcesywnie maleją. Zaniepokojenie budzi również fakt, że około 50% zakażeń jest wykrywanych w bardzo późnym stadium, często pełnoobjawowego AIDS.
Na koniec października 2020 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było około 13 351 pacjentów, w tym 96 dzieci i 48 kobiet w ciąży. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach programu polityki zdrowotnej ministra zdrowia pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017–2021”.
Nowy Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny (PKD) w Łodzi
O zakażeniu można dowiedzieć się, wykonując test w kierunku HIV.
W województwie łódzkim Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny prowadzony jest przez Fundację Edukacji Zdrowotnej Lepsze Jutro, ul. Piotrkowska 5, 90-406 Łódź. PKD znajduje się na pierwszym piętrze (Spółdzielnia Pracy Lekarzy Specjalistów).
Ze względu na pandemię koronawirusa zalecane jest wcześniejsze umówienie wizyty drogą mailową – pkd.lodz@gmail.com lub telefoniczną – 504 834 834, 737 443 873.
Godziny otwarcia:
Poniedziałki: 16.00–19.00
Środy: 16.00–19.00
Dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Miasta Łodzi Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny w Łodzi, w okresie od 19 marca do 11 czerwca 2021 r., będzie czynny również w piątki w godzinach 16.00–19.00.
W celu zapewnienia wysokiej jakości poradnictwa ostatni klient przyjmowany jest na 30 minut przed zakończeniem pracy PKD.
Test można wykonać bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo.