Odświeżamy nasze miasta
Pomysł projektu powstał w Głównym Inspektoracie Sanitarnym w związku z niepokojącą sytuacją epidemiologiczną dotyczącą palenia tytoniu w Polsce. Środki finansowe na realizację projektu pochodziły ze Światowej Fundacji ds. Walki z Chorobami Płuc i Fundacji Bloomberga, które od lat wspierają politykę państw w zakresie ograniczania używania tytoniu.
Szczecin, Łódź i Rzeszów w maju 2009 roku rozpoczęły tworzenie stref wolnych od dymu tytoniowego, realizując pilotażową edycję projektu „Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)”. Strefy bezdymne powstawały w miejscach publicznych m.in. w urzędach, szkołach, zakładach pracy, parkach i na placach zabaw.
Partnerzy projektu zawiązali w swoich miastach koalicje lokalne, zrzeszające liderów wspierających tworzenie miejsc wolnych od dymu tytoniowego (przedstawicieli urzędów wojewódzkich i urzędów miast, policję, straż miejską, lokalne media, ekspertów zdrowia publicznego, przedstawicieli Państwowej Inspekcji Sanitarnej). Wspólnie prowadzili kampanię społeczną wspierającą działania związane z tworzeniem przepisów prawnych regulujących używanie tytoniu w miejscach publicznych.
W Łodzi zawiązana została lokalna koalicja na rzecz realizacji projektu, do której przystąpili: Urząd Miasta Łodzi, Kuratorium Oświaty, Straż Miejska, Policja, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, PCK, Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich, Wojewódzki Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi.
W 2009 roku w ramach realizacji projektu oznakowano jednolitymi znakami informującymi o zakazie palenia tytoniu miejsca wyznaczone na strefy bezdymne zgodnie z uchwałami Rady Miasta Łodzi (obiekty i jednostki podlegające Urzędowi Miasta Łodzi, 500 przystanków komunikacji miejskiej w Łodzi, budynki Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Łodzi).
Prowadzono również działania mające na celu zwiększenie świadomości społecznej i wiedzy na temat obowiązujących przepisów prawnych oraz zagrożeń dla zdrowia związanych z działaniem dymu tytoniowego, a także uzyskaniem poparcia społecznego dla wprowadzenia nowych przepisów.
Zrealizowane zostały również badania ankietowe, które dostarczyły informacji dotyczących postaw wobec palenia tytoniu, narażenia na wdychanie dymu tytoniowego w środowisku pracy i innych miejscach oraz przestrzegania istniejących stref wolnych od dymu tytoniowego. Badaniu poddano 816 respondentów, zatrudnionych w Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Urzędzie Miasta Łodzi. Grupa badana stanowiła 37,2% ogółu pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Łodzi oraz 32,53% ogółu zatrudnionych w Urzędzie Miasta Łodzi.
Wyniki badania wskazywały, iż ankietowani zauważają problem narażenia na szkodliwe działanie biernego i czynnego palenia oraz dostrzegają miejsca, w których na ten dym są narażeni. Dominująca część respondentów opowiadała się za strefami wolnymi od dymu tytoniowego. Wśród respondentów panowała jednak opinia, że istniejące zakazy są jednak słabo respektowane.
1 października 2011 roku rozpoczęła się realizacja drugiej, ogólnopolskiej edycji projektu.
Projekt był realizowany do 30 września 2013 r., a jego celem było wzmocnienie przestrzegania ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U, z 1996 r., nr 10, poz. 55 z późn. zm.).