W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekwencjonowanie genomu SARS-CoV-2 w laboratorium WSSE w Łodzi

Laboratorium medyczne Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi z dniem 30 czerwca 2021 r. wdrożyło technologię nanoporowego sekwencjonowania genomu koronawirusa SARS-CoV-2 i rozpoczęło proces sekwencjonowania próbek od pacjentów, którzy uzyskali wynik pozytywny w badaniu molekularnym PCR.

Grafika z tekstem: Sekwencjonowanie genomu SARS-CoV-2 w laboratorium WSSE w Łodzi. Logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W tle grafika z koronawirusami.

Sekwencjonowanie genomu to odczytywanie sekwencji par nukleotydów w cząsteczce RNA koronawirusa – inaczej odczytywanie informacji genetycznej, pozwalające na monitorowanie zmienności materiału genetycznego (wykrywanie mutacji).

Sekwencjonowanie ma na celu ocenę częstotliwości występowania nowych wariantów koronawirusa o większej zaraźliwości i zjadliwości, również przełamujących odporność poszczepienną oraz charakterystykę szczepów wirusa SARS-CoV-2, odpowiedzialnych za reinfekcję oraz zakażenia osób zaszczepionych.

Proces przebiega w dwóch etapach:

  1. przygotowanie próbki do sekwencjonowania, tzw. tworzenie biblioteki;
  2. automatyczne sekwencjonowanie w urządzeniu sekwencjonującym, tzw. sekwenatorze.

Przepustowość laboratorium – 480 próbek/tydzień.

{"register":{"columns":[]}}