W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia 2020

19.11.2020

Papierosy są najbardziej rozpowszechnioną, ogólnodostępną i akceptowalną społecznie używką. Światowa Organizacja Zdrowia uznała palenie tytoniu za czynnik najpoważniejszego ryzyka zdrowotnego i główną przyczynę przedwczesnej umieralności. Jedną z akcji zwracających uwagę na problem palenia jest Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony w trzeci czwartek listopada (w 2020 – 19 listopada). Ważnym elementem profilaktyki palenia tytoniu jest udostępnianie wiedzy na temat jego skutków zdrowotnych, w tym dotyczących palenia biernego czy wpływu na zdrowie nowego sposobu palenia – korzystania z papierosów elektronicznych.

Napis: Światowy Dzień Rzucania Palenia. 19 listopada 2020. Tło: wypalony papieros i popiół oraz fragment kilku papierosów w popielniczce

Historia Światowego Dnia Rzucania Palenia

Obchodzenie Dnia zainicjowane zostało w Stanach Zjednoczonych. Dziennikarz Lynn Smith w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Efekt był zaskakujący – aż 150 tysięcy ludzi próbowało przez jedną dobę wytrzymać bez tej używki. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia. Akcja przyjęła się w wielu krajach na świecie. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku.

Palenie papierosów w Polsce

Według raportu z badań zrealizowanych w 2017 roku na zlecenie Głównego Inspektora Sanitarnego 24% Polaków powyżej 15 roku życia regularnie (codziennie) pali tytoń (29% mężczyzn i 20% kobiet). Każdego dnia zaczyna palić pół tysiąca dzieci, a rocznie palenia próbuje około 180 tysięcy nieletnich. 

Zdrowotne skutki palenia tytoniu

Nałóg palenia tytoniu odpowiada za wiele śmiertelnych chorób, takich jak:

  • nowotwory (płuca, górnych dróg oddechowych, przełyku, jamy ustnej, krwi, nerki, pęcherza moczowego), 
  • choroby układu oddechowego (Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc – POCHP, zapalenia płuc),
  • choroby układu krążenia (niedokrwienną chorobę serca, chorobę naczyniowo-mózgową, tętniak aorty, zwyrodnienie mięśnia sercowego, miażdżycę tętnic). 

Palenie zaostrza przebieg takich chorób jak: astma, retinopatia cukrzycowa, nadczynność tarczycy, stwardnienie rozsiane, zapalenie nerwu wzrokowego, choroba Crohna, gruźlica, grypa. 

W 2016 roku z powodu palenia tytoniu w Polsce zmarło 71 tysięcy osób. 

Koszty leczenia i utraty produktywności szacowane są na 57 miliardów złotych. 

Problem biernego palenia

Istotny problem stanowi w naszym kraju również bierne palenie. Niemal co piąty palący Polak przyznaje, że czasem pali w obecności dzieci (17% mężczyzn i 20% kobiet). Narażanie dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, na wymuszone bierne palenie prowadzi do częstego występowania chorób:

  • układu oddechowego, 
  • chorób ucha środkowego, 
  • rozwoju astmy i zaostrzenia przebiegu tej choroby. 

Najnowsze badania coraz częściej wskazują również, że dzieci te cechują się:

  • gorszym rozwojem psychofizycznym,
  • sprawiają więcej kłopotów wychowawczych, 
  • mają trudności z czytaniem i pisaniem, 
  • występują u nich zaburzenia układu nerwowego, które objawiają się impulsywnością, trudnością w skupieniu uwagi, nadwrażliwością czy trudnością w przystosowaniu. 

E-papierosy

Od kilkunastu lat bardzo popularną alternatywą dla tradycyjnych papierosów są e-papierosy. W Polsce liczba ich użytkowników wynosi około 1,5–1,7 miliona osób. W większości są to ludzie, którzy wcześniej korzystali z tradycyjnych papierosów. Wielu z nich wierzy, że wybrali łagodniejszą opcję nałogu. Elektroniczne papierosy z założenia miały pomagać w rzucaniu palenia papierosów tradycyjnych. Zawarta w nich niewielka ilość nikotyny miała być antidotum na głód nikotynowy, rytuał palenia miał zastępować rytuał sięgania po „prawdziwe” papierosy. Jednak warto mieć na uwadze, że e-papierosy to produkt nowy, którego długotrwałych – negatywnych skutków jeszcze dokładnie nie poznano. Mało kto pamięta, że początkowo tradycyjnych papierosów również nie kojarzono z jakimikolwiek następstwami chorobowymi. Ale coraz więcej wskazuje na to, iż w tym przypadku pojęcie „mniejszej szkodliwości” jest złudne. Prowadzone od kilku lat badania coraz częściej dowodzą, że e-papierosy są niemal równie szkodliwe co tradycyjne, i coraz mniej mówi się o ich skuteczności przy rzucaniu nałogu, a więcej o szkodliwym działaniu na zdrowie. Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że e-papierosy są zagrożeniem, zwłaszcza dla młodych ludzi. Statystyki pokazują, że młodzież w Polsce sięga po nie coraz częściej. Dane resortu zdrowia wykazują, że:

  • odsetek osób w wieku 15–19 lat, które kiedykolwiek spróbowały elektronicznych papierosów, wzrósł z 16,8% w 2010 r. do 62,1% w 2014 roku,
  • odsetek młodych osób używających e-papierosy wzrósł z 5,5% w 2010 r. do 29,9% w 2014 roku
  • w Polsce wzrósł odsetek osób jednocześnie palących elektroniczne i zwykłe papierosy: z 3,6% w 2010 r. do 21,8% w 2014 roku

W ocenie Ministerstwa Zdrowia jakakolwiek argumentacja dotycząca korzyści wynikających z używania elektronicznych papierosów jest niezasadna. Palenie jest szkodliwe niezależnie od metody dostarczania nikotyny. Jedynym właściwym działaniem, mającym na celu interes społeczny, jest promowanie rzucania palenia oraz niepalenie, zarówno zwykłych papierosów, jak i wyrobów powiązanych z wyrobami tytoniowymi, jakimi są papierosy elektroniczne.

Motywacja do rzucenia palenia

Niezwykle istotnym elementem procesu rzucania palenia jest motywacja. Oddział Promocji Zdrowia i Komunikacji Społecznej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi przygotował materiał prezentujący zdrowotne korzyści z rzucenia palenia oraz test motywacji do rzucenia palenia według dr Niny Schneider. Materiały w wersji do pobrania i druku (format pdf) dostępne są w załączniku.
Infografika. Tytuł: Kiedy zgasisz ostatniego papierosa… Na środku graficzny rysunek papierosa. Na nim od góry czas, który mija od zgaszenia ostatniego papierosa. Po lewej i prawej stronie naprzemiennie informacje o tym, co dzieje się z organizmem oraz ilustrujące to ikonki. 20 minut: tętno obniży się, a ciśnienie krwi powróci do normy (ikonka: serce z rysunkiem EKG). 8 godzin: ilość tlenu we krwi wzrośnie, a ilość tlenku węgla zmniejszy się (ikonka: męska głowa i kreski przedstawiające oddech). 24 godziny: ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego znacznie się zmniejszy (ikonka: serce). 28 godzin: zmysły smaku i węchu znów będą działać normalnie (ikonka: kanapka i szklanka ze słomką). Od 2 tygodni do 3 miesięcy: układ krążenia ulegnie wzmocnieniu, polepszy się kondycja fizyczna (ikonka: dwie postaci wykonujące ćwiczenia fizyczne). 1–9 miesięcy: wydolność układu oddechowego poprawi się, ustąpią kaszel i zmęczenie (ikonka: męska postać kaszląca w rękaw). 1 rok: ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego zmniejszy się o połowę (ikonka: gwiazdka z krzyżykiem symbolizująca służbę zdrowia). 5 lat: ryzyko zachorowania na raka (płuca, jamy ustnej, krtani, przełyku) zmniejszy się o połowę, obniży się ryzyko udaru mózgu (ikonka: człowiek z zaznaczonymi płucami i układem oddechowym). 10 lat: ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca będzie podobne jak u osoby nigdy nie palącej (ikonka: dwa serca nachodzące na siebie, jedno z krzyżykiem). 15 lat: ryzyko zachorowania na raka płuca będzie podobne jak u osoby nigdy nie palącej (ikonka: płuca). Adnotacja na dole infografiki: na podstawie danych z Ministerstwa Zdrowia. Opracowanie: Oddział Promocji Zdrowia i Komunikacji Społecznej Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi.

Test motywacji do rzucenia palenia. Pytania: 1. Czy chcesz zaprzestać palenia tytoniu? 2. Czy decydujesz się na to ze względu na siebie czy na inne osoby? (tak – dla siebie, nie – dla innych) 3. Czy podejmowałeś(-aś) wcześniej próby zaprzestania palenia? 4. Czy orientujesz się, w jakich sytuacjach palisz najczęściej i dlaczego to robisz? 5. Czy wiesz, dlaczego palisz tytoń? 6. Czy możesz liczyć na pomoc rodziny, przyjaciół, partnera, gdybyś chciał(a) zaprzestać palenia? 7. Czy członkowie Twojej rodziny są osobami niepalącymi? 8. Czy w miejscu, w którym pracujesz, nie pali się tytoniu? 9. Czy jesteś zadowolony(-na) ze swojej pracy i trybu życia, jaki prowadzisz? 10. Czy wiesz, gdzie i w jaki sposób szukać pomocy w razie trudności z utrzymaniem abstynencji? 11. Czy wiesz, na jakie trudności będziesz narażony(-na) w czasie abstynencji? 12. Czy wiesz, w jaki sposób radzić sobie w sytuacjach kryzysowych? Obok pytań możliwość zaznaczenia w kratkach odpowiedzi „tak” lub „nie”. Przewaga odpowiedzi „tak”: silna motywacja i większa szansa na samodzielne porzucenie nałogu. Przewaga odpowiedzi nie: konieczne zwiększenie motywacji. Adnotacja na dole infografiki: na podstawie danych z Ministerstwa Zdrowia. Opracowanie: Oddział Promocji Zdrowia i Komunikacji Społecznej Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi. Elementy ozdobne: fragment znaku zakazu palenia oraz niebieska strzałka przy przewadze odpowiedzi „tak” i czerwona strzałka przy przewadze odpowiedzi „nie”.

Przydatne strony internetowe

Zachęcamy również do korzystania ze stron internetowych promujących styl życia bez tytoniu:

  • www.jakrzucicpalenie.pl – strona Ogólnopolskiej Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym działającej przy Centrum Onkologii w Warszawie
  • www.stopfejkfriends.pl – strona kampanii społecznej #STOPFEJKFRIENDS upowszechniająca wiedzę na temat szkodliwości palenia tytoniu i używania elektronicznych papierosów – w szczególności przez osoby poniżej 18 roku życia
  • www.planujedlugiezycie.pl – strona kampanii społecznej realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej
     

Materiały

Infografika Korzyści zdrowotne z rzucenia palenia
Infografika​_Korzyści​_zdrowotne​_z​_rzucenia​_palenia.pdf 0.07MB
Test motywacji do rzucenia palenia
Test​_motywacji​_do​_rzucenia​_palenia.pdf 0.05MB
{"register":{"columns":[]}}