W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia 2021

Każdego roku w trzeci czwartek listopada (w 2021 – 18 listopada) obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Do naszego kraju inicjatywa ta trafiła w 1991 r. Okrągła rocznica jest świetnym powodem do ograniczenia tego nałogu wśród polskiego społeczeństwa.

Grafika z tekstem: 18 listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia 2021. W prawym górnym rogu logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W tle zdjęcie osoby palącej e-papierosa.

Pomysłodawcą obchodzenia tego dnia był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 r. zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez ten jeden dzień przestali palić papierosy. Wybrał tę datę nie bez powodu – tydzień przed Dniem Dziękczynienia.

W Polsce papierosy pali około 8 milionów ludzi, co stanowi 24% społeczeństwa. Z powodu palenia tytoniu w naszym kraju umiera 67 tysięcy dorosłych osób rocznie. Papierosy zabijają powoli, ponieważ palacz może nie odczuwać skutków swojego palenia przez wiele lat. Osoby palące narażone są na: kilkanaście rodzajów nowotworów, kilkadziesiąt chorób kardiologicznych, układu oddechowego i innych narządów. Powodują także powstawanie zmarszczek, przebarwień na skórze, żółknięcie zębów, palców u rąk czy nieświeży oddech. Negatywne konsekwencje palenia papierosów są ogólnie znane, ale świat nie może sobie z tym poradzić. Może dlatego, że uzależniają one ludzi nie tylko fizycznie, ale i psychicznie.

Od kilkunastu lat do alternatyw od tradycyjnych papierosów należą m.in. podgrzewacze tytoniu oraz e-papierosy. E-papierosy nie wytwarzają substancji smolistych ani dwutlenku węgla, czyli dwóch najbardziej szkodliwych składników dymu tytoniowego, ale nie są wolne od ryzyka i uzależniają, ponieważ zawierają nikotynę. Płyn, który jest podgrzewany w celu inhalacji, zawiera potencjalne szkodliwe substancje chemiczne, które znajdują się również w dymie papierosowym. Główny Inspektorat Sanitarny wprowadził od stycznia 2020 roku obowiązkowy monitoring powikłań po e-papierosach, czyli EVALI. Jest to ostre uszkodzenie płuc związane z inhalowaniem związków chemicznych powstających na skutek podgrzewania w e-papierosach płynów zawierających kannabinoidy i inne nieznane substancje, w Polsce określane mianem dopalaczy. 

Materiały edukacyjne

Oddział Promocji Zdrowia i Komunikacji Społecznej przygotował materiały graficzne ze wskazówkami, jak rzucić palenie, oraz odpowiedziami na pytania o e-papierosy. Zapraszamy do korzystania, a także udostępniania w mediach społecznościowych.

Na naszej stronie www.gov.pl/wsse-lodz/swiatowy-dzien-rzucania-palenia-2020 dostępne są również materiały opracowane z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia 2020 – merytoryczny artykuł, test motywacji do rzucenia palenia i infografika dotycząca skutków zdrowotnych po zaprzestaniu używania tytoniu.

Przydatne źródła

Zachęcamy także do odwiedzania stron internetowcych podejmujących problematykę szkodliwości palenia:

  • www.jakrzucicpalenie.pl – strona Ogólnopolskiej Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym działającej przy Centrum Onkologii w Warszawie
  • www.stopfejkfriends.pl – strona kampanii społecznej #STOPFEJKFRIENDS upowszechniająca wiedzę na temat szkodliwości palenia tytoniu i używania elektronicznych papierosów – w szczególności przez osoby poniżej 18 roku życia
  • www.planujedlugiezycie.pl – strona kampanii społecznej realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej
  • Informacja dla rodziców na temat potencjalnych zagrożeń związanych ze stosowaniem elektronicznych papierosów opracowana przez MEN i GIS

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}