W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Znamię! Znam je?

Program edukacyjny „Podstępne WZW” skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, a także ich rodziców i opiekunów oraz kadry pedagogicznej. Jego celem jest upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy na temat czerniaka.

Znamię! Znam je? Czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry. Logo Akademii Czerniaka, PTOCH

Każdego roku w Polsce onkolodzy odnotowują około 4000 przypadków nowych zachorowań na czerniaki. Niestety blisko 30% chorych umiera z powodu tego nowotworu, gdyż zbyt późno trafia do lekarzy. Tymczasem wcześnie wykryty czerniak jest łatwo uleczalny. Dziś, częściej, niż w poprzednich latach, notuje się przypadki czerniaka u młodych osób. Przyczyny takiego stanu rzeczy należy upatrywać m.in. w zmianie stylu życia, jaka nastąpiła w ostatnich kilku dziesięcioleciach – większa popularność solariów i moda na opaloną skórę. W ciągu ostatnich dwudziestu lat zapadalność na czerniaka zwiększyła się w Polsce aż o 300%. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wciąż niska świadomość społeczna w zakresie profilaktyki i czynników ryzyka.

O programie „Znamię! Znam je?”

Cel główny: upowszechnienie wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz uczniów wyższych klas szkół podstawowych wiedzy z zakresu profilaktyki czerniaka

Cele szczegółowe:

  • przekazanie wiedzy na temat czynników ryzyka zachorowania na czerniaka
  • uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki
  • uświadomienie wartości odpowiednich zachowań i postaw

Materiały edukacyjne:

  • film edukacyjny 
  • plakat i ulotka
  • karty (zdjęcia znamion i czerniaka)
  • prezentacja
  • quiz internetowy
  • strona internetowa Akademii Czerniaka

Jak dołączyć do programu?

Państwowa Inspekcja Sanitarna jest oficjalnym partnerem programu.

Koordynatorem wojewódzkim jest Oddział Promocji Zdrowia i Komunikacji Społecznej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. 

Koordynatorami na szczeblu powiatowym są odpowiednie terytorialnie powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne. Aby zgłosić szkołę, należy skontaktować się z odpowiednią stacją powiatową. Dane kontaktowe do poszczególnych stacji znajdziemy w linku poniżej. Koordynacją programów edukacyjnych zajmują się oddziały oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia.

Materiały dydaktyczne

Materiały pomocnicze i edukacyjne znajdziemy na stronie funcacji Gwiazda Nadziei (link poniżej).

Materiały

Materiały edukacyjne na stronie fundacji Gwiazda Nadziei
Kontakt PSSE
{"register":{"columns":[]}}