Oferta programowa
„Skąd się biorą produkty ekologiczne?”
ogólnopolski program edukacyjny skierowany do dzieci w wieku 5-6 lat, uczęszczających do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Wiek przedszkolny jest tym okresem, w którym najtrwalej kształtuje się aktualne i przyszłe zachowania zdrowotne. Dlatego tak istotne jest edukowanie dzieci w zakresie prawidłowego żywienia już od najmłodszych lat. Utrwalone wówczas przyzwyczajenia zdrowotne decydują o późniejszym stylu życia.
Głównym celem programu jest budowanie właściwych nawyków żywieniowych dzieci oraz zaznajamianie ich z tematyką rolnictwa ekologicznego.
Szczegółowe cele programu to:
- zrozumienie, czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne,
- kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych,
- propagowanie zdrowego stylu życia,
- pogłębienie wiedzy na temat prawidłowych nawyków higienicznych.
Szczegółowe informacje dostępne na stronie: https://www.gov.pl/web/gis/skad-sie-biora-produkty-ekologiczne--ii-edycja-ogolnopolskiego-programu-edukacyjnego-dla-przedszkoli
„Trzymaj Formę!”
program skierowany do uczniów klas V-VIII szkół podstawowych.
Celem tego programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.
Integralną częścią programu jest – Konkurs wiedzy o zdrowym stylu życia „Trzymaj Formę!” https://konkurs.trzymajforme.pl/strona-glowna-1#
Szczegółowe informacje dostępne na stronie programu: https://www.trzymajforme.pl/start-16#
„Bieg po Zdrowie”
program antytytoniowej edukacji zdrowotnej, skierowany do dzieci w IV klasie szkoły podstawowej (grupa wiekowa 9-10 lat).
Główne cele programu to: opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego oraz zwiększanie wiedzy uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów. Szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie: https://www.gov.pl/web/gis/bieg-po-zdrowie---program-antytytoniowej-edukacji-zdrowotnej
„ARS, czyli jak dbać o miłość?”
program o nowoczesnym i bardzo skutecznym podejściu do profilaktyki uzależnień, opartym o wartości uznawane przez młodych ludzi za ważne, takie jak miłość, rodzina, bezpieczeństwo, i o tym jak nadużywanie tych substancji może negatywnie wpływać na te wartości. Celem programu jest ograniczenie niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych i społecznych związanych z używaniem i nadużywaniem substancji psychoaktywnych (alkoholu, tytoniu, narkotyków i dopalaczy) przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie, także w kontekście przyszłych ról rodzicielskich.
Szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie: https://www.gov.pl/web/gis/ars-czyli-jak-dbac-o-milosc--nowoczesna-edukacja-dla-mlodziezy-z-akresu-profilaktyki-uzaleznien
„Znamię! Znam je?”
program edukacyjny skierowany do uczniów wyższych klas szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego głównym celem jest upowszechnienie wiedzy z zakresu profilaktyki czerniaka – przekazanie wiedzy na temat ryzyka zachorowania na czerniaka, uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki, uświadomienie znaczenia odpowiednich zachowań i postaw. Inicjatorem programu jest Fundacja Gwiazda Nadziei.
Szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie: https://gwiazdanadziei.pl/index.php/znamie-znam-je
„Podstępne WZW”
program edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, którego głównym celem jest upowszechnienie wiedzy na temat wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C, a także przekazanie wiedzy na temat ryzyka zakażeń HAV, HBV, HCV, uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki w tym zakresie, pobudzenie do refleksji nad odpowiedzialnością w zakresie własnymi zachowań zdrowotnymi, kształtowanie postaw tolerancji i zrozumienia wobec osób zakażonych.
Inicjatorem programu jest Fundacja Gwiazda Nadziei.
Szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie: https://gwiazdanadziei.pl/index.php/podstepne-wzw
Poza powyższymi lokalnie realizowane są działania o charakterze programowym takie jak:
„Czyste Powietrze Wokół Nas” , „Wybierz Życie – Pierwszy Krok”, a także inicjatywy autorskie to:
Lekcja edukacyjna „Dzielne Dzieciaki i ich sposoby na mikroby” - szczegółowe informacje oraz materiały dostępne na stronie https://www.gov.pl/web/wsse-lublin/lekcja-edukacyjna-dzielne-dzieciaki-i-ich-sposoby-na-mikroby kampania
„Wirtualny Świat Realnych Zagrożeń” - szczegółowe informacje oraz materiały dostępne na stronie: https://www.gov.pl/web/wsse-lublin/wirtualny-swiat-realnych-zagrozen oraz działania o charakterze akcyjnym:
- Światowy Dzień Zdrowia – 7 kwietnia
- Światowy Dzień bez tytoniu – 31 maja
- Europejski Tydzień Szczepień
- Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach 18 listopada
- Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu (trzeci czwartek listopada)
- Działania informacyjno – eudukacyjne w zakresie nowych narkotyków (dopalacze)
- Krajowy Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS
- Światowy Dzień AIDS 1 grudnia
- Profilaktyka Zatruć grzybami (dyżury grzyboznawców), konkurs fotograficzny: „Grzyby – skarby natury”
- Profilaktyka chorób zakaźnych oraz inne: profilaktyka wszawicy, chorób odkleszczowych
- Nasilone działania edukacyjne podczas wypoczynku letniego i zimowego.
Materiały
Działania podejmowane w 2023 r.dzialania_podejmowane_w_2023.pdf 0.22MB