Cel i zadania
16.12.2024
Głównym celem działania Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu jest promowanie zdrowego stylu życia, nadzór nad bezpieczeństwem żywności oraz bezpieczeństwem zdrowotnym wody, zapobieganie chorobom i zaburzeniom zdrowia w tym chorobom zakaźnym i zawodowym poprzez sprawowanie zapobiegawczego i bieżącego nadzoru sanitarnego z zakresu zdrowia publicznego oraz prowadzenie działalności przeciwepidemicznej na terytorium woj. wielkopolskiego.
Komórki organizacyjne Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu:
Dział Nadzoru:
- Oddział Epidemiologii, który prowadzi i koordynuje dystrybucję preparatów szczepionkowych do placówek medycznych oraz nadzoruje realizację Programu Szczepień Ochronnych na terenie województwa. Prowadzi nadzór nad zakażeniami szpitalnymi i patogenami alarmowymi w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, w tym monitoruje sytuację występowania drobnoustrojów wielolekoopornych. Monitoruje sytuację epidemiologiczną w zakresie chorób zakaźnych i zatruć pokarmowych oraz prowadzi analizę i ocenę stanu sanitarnego województwa.
- Oddział Nadzoru Środowiska Pracy, który nadzoruje przestrzeganie przez pracodawców przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne w zakładach pracy, stan sanitarny pomieszczeń pracy oraz zaplecze higieniczno-sanitarne, wykonywanie badań i pomiarów czynników szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia w środowisku pracy, przeprowadzanie profilaktycznych badań lekarskich, a także wyposażenie pracowników w środki ochrony indywidualnej.
- Oddział Higieny Dzieci, Młodzieży i Promocji Zdrowia, który koordynuje nadzór w zakresie przestrzegania przepisów określających wymagania dotyczące higieny i stanu sanitarnego w szkołach i innych placówkach oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych, pieczy zastępczej, placówkach wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie województwa. Inicjuje, organizuje, koordynuje i monitoruje działalność w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki chorób. Realizuje zadania zmierzające do ochrony i umacniania zdrowia różnych grup odbiorców w celu podniesienia poziomu wiedzy na temat pożądanych zachowań zdrowotnych, a także umiejętnego jej wykorzystania w codziennym życiu.
- Oddział Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia, który nadzoruje obiekty żywnościowo-żywieniowe, środki transportu żywności oraz wytwórnie miejsc obrotu materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
- Oddział Zapobiegawczego Nadzoru Sanitarnego, który realizuje zadania zapewniające przestrzeganie właściwych warunków higienicznych i zdrowotnych, wynikających z ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Działania te obejmują: opiniowanie dokumentów, uzgadnianie warunków zabudowy oraz zagospodarowania terenu, opiniowanie przedsięwzięć znacząco oddziaływujących na środowisko, uzgadnianie dokumentacji projektowej, wyrażanie zgód na zastosowanie rozwiązań innych niż określone w obowiązujących przepisach prawnych w zakresie warunków technicznych, uczestniczenie w dopuszczeniu do użytkowania obiektów budowlanych.
-
Oddział Higieny Komunalnej, który koordynuje i kontroluje działania w zakresie nadzoru nad jakością wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, wody przeznaczonej do kąpieli w pływalniach, kąpieliskach i miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Koordynuje i kontroluje również działania w zakresie nadzoru nad stanem sanitarnym obiektów użyteczności publicznej (w tym podmiotów wykonujących działalność leczniczą), a także urządzeń i obiektów wodnych wykorzystywanych do uzdatniania i dystrybucji wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i wody na pływalniach.
Dział Laboratoryjny:
- Laboratorium Mikrobiologii i Parazytologii wykonuje badania diagnostyczne surowicy krwi, wymazów, wydalin i wydzielin ludzkich w kierunku chorób zakaźnych (bakteryjnych, wirusowych i parazytologicznych).
- Laboratorium Badania Żywności i Powietrza wykonuje badania żywności pod kątem fizykochemicznym, mikrobiologicznym i obecności organizmów genetycznie modyfikowanych, jak również materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością (ceramika, szkło, opakowania z tworzyw sztucznych). Pobór próbek w środowisku pracy ( zapylenie, czynniki chemiczne, mikroklimat, czynniki biologiczne).
- Laboratorium Badania Wody i Pomiarów Fizycznych wykonuje oznaczenia parametrów fizykochemicznych i mikrobiologicznych w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi, wodzie z pływali, oznaczenia parametrów mikrobiologicznych w wodzie z kąpielisk oraz pomiary hałasu, drgań, oświetlenia elektrycznego we wnętrzach.
W związku z ustawą o języku migowym i innych środkach wspierających komunikowanie się, osoby z dysfunkcjami narządu słuchu mogą liczyć na ułatwienia w kontaktach z Wielkopolskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym poprzez bezpłatną pomoc tłumacza języka migowego przy załatwieniu spraw urzędowych. Osoby niesłyszące, które będą chciały skorzystać z tłumacza winny zgłosić taką potrzebę do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu co najmniej 3 dni robocze przed wybranym przez siebie terminem (z wyłączeniem sytuacji nagłych). Zgłoszenie może być dokonane w formie e-mailowej na adres: sekretariat.wssepoznan@sanepid.gov.pl, ePUAPem, bądź za pomocą tradycyjnej poczty.
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu korzysta z rejestru tłumaczy prowadzonego przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki, umieszczony na stronnie: https://www.poznan.uw.gov.pl/node/1867
Formularz zgłoszenia chęci skorzystania z tłumacza języka migowego dostępny jest w zakładce: Informacje dla osób doświadczających trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się.
Zgłoszenie powinno zawierać:
- Imię i nazwisko oraz adres osoby zgłaszającej
- Termin i godzinę w której osoba zgłosi się do WSSE w Poznaniu
- Wskazanie metody komunikowania się oraz podanie rodzaju sprawy w jakiej zamierza stawić się w WSSE
- Kontakt zwrotny do zgłaszającego konieczny w przypadku braku możliwości realizacji usługi.
Materiały
Tekst łatwy do czytaniaInformacja_o_Wojewódzkiej_Stacji__.pdf 0.13MB Film w języku migowym - informacje