Dofinansowanie dla WSSE w Poznaniu w ramach projektu pn. „Wzmocnienie państwowej inspekcji sanitarnej poprzez zakup niezbędnego doposażenia i wykonanie prac budowlanych"
05.12.2022
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (WSSE) w Poznaniu otrzymała dofinansowanie projektu pn. „Wzmocnienie państwowej inspekcji sanitarnej poprzez zakup niezbędnego doposażenia i wykonanie prac budowlanych” w ramach działania 11.3 Wspieranie naprawy i odporności systemu ochrony zdrowia Oś priorytetowa XI REACT-EU Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020, na kwotę 6 900 000 zł, w tym na:
- wdrożenie specjalistycznego i nowoczesnego oprogramowania do zarządzania działalnością laboratoryjną oraz systemem zarządzania zgodnie z normą PN-EN ISO/IEC 17025;
- renowację elewacji i strefy cokołowej wraz z remontem pomieszczeń
w budynkach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu przy
ul. Noskowskiego 21 i 23 oraz Libelta 36; - zadania związane z opracowaniem dokumentacji projektowej, nadzorem inwestorskim nad robotami budowlanymi oraz zarządzaniem projektem.
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu nie posiada jednolitego systemu zarządzania pracą laboratoriów. Zadanie objęte projektem polega na wyposażeniu laboratoriów w specjalistyczne i nowoczesne oprogramowanie LIMS do zarządzania działalnością laboratoryjną oraz systemem zarządzania zgodnie z normą PN-EN ISO/IEC 17025.
Oprogramowanie LIMS to zaawansowane i nowoczesne rozwiązanie informatyczne, które pozwoli na precyzyjne śledzenie każdej próbki od jej przyjęcia do wydania sprawozdania
z badań, z uwzględnieniem wykorzystywanego wyposażenia, odczynników, wzorców oraz osób wykonujących badanie. Dzięki zaawansowanym funkcjom da możliwość oceny wyników badań, identyfikację oraz łatwy dostęp do danych na każdym etapie badania. Będzie też dawało klientowi możliwość śledzenia na jakim etapie znajduje się jego sprawa. Znacząco skróci się czas między pobraniem próbki, a przedstawieniem wyników.
Remont budynków Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej realizowany będzie zgodnie z uzgodnieniami służb konserwatora zabytków, co umożliwi zachowanie,
a nawet przywrócenie ich zabytkowego charakteru.
Kolejnym przedsięwzięciem w ramach projektu będzie hydroizolacja budynków WSSE w Poznaniu, remont pomieszczeń przeznaczonych zarówno do prowadzenia badań laboratoryjnych, jak i do pozostałych działań związanych z bieżącym funkcjonowaniem Państwowej Inspekcji Sanitarnej na rzecz bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców. Wpłynie on na poprawę i optymalizację warunków pracy pracowników laboratoryjno-biurowych, usprawnienie funkcjonalności budynków, zapewnienie odpowiednich warunków techniczno-organizacyjnych. Wywrze długofalowy i trwały skutek na funkcjonowanie laboratoriów oraz ich sprawność i efektywność działania. Zabezpieczenie budynków przed dalszą degradacją ich stanu technicznego, ochrona przed dekapitalizacją zapewni ciągłość działalności laboratoryjnej Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Realizacja programu przyczyni się do stworzenia nowoczesnej i sprawnie funkcjonującej infrastruktury technicznej (roboty budowlane) i informatycznej
w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. Zakup wyposażenia informatycznego, z uwzględnieniem aktualnych oraz przyszłych potrzeb, przyspieszy czas realizacji procesów (m.in. wykonywanie licznych testów laboratoryjnych, kwalifikacja osób do wymazów, diagnozowanie i monitorowanie ognisk zakażeń).
Kompleksowe działania przewidziane w projekcie zapewnią wdrożenie skutecznych rozwiązań stanowiących działania naprawcze w kontekście pandemii COVID-19 oraz innych chorób zakaźnych i wywołanych nimi sytuacji kryzysowych ich skutków zdrowotnych i społecznych.