W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przepisy dotyczące ograniczeń dla diizocyjanianów

06.09.2023

stolarz-trzyma-klej-i-przymocowuje-do-okna

Przepisy dotyczące ograniczeń dla diizocyjanianów - pozycja 74 załącznika XVII
do rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 (REACH)

 

Rozporządzenie Komisji (UE) nr 2020/1149 z dnia 3 sierpnia 2020 r. wprowadziło zmiany w załączniku XVII do rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) w odniesieniu do diizocyjanianów.

Diizocyjaniany stosowane są do wytwarzania takich wyrobów jak pianki, powłoki, kleje, uszczelniacze i elastomery. Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1272/2008 CLP diizocyjaniany posiadają zharmonizowaną klasyfikację jako substancje silnie uczulające drogi oddechowe oraz skórę. Szacuje się, że ograniczenie ich stosowania zapobiegnie ponad 3 000 nowych przypadków astmy zawodowej rocznie w UE.

 

Przepisy rozporządzenia 2020/1149 wprowadzane były dwustopniowo:

  1. Od 24 lutego 2022 r. diizocyjaniany nie mogły być wprowadzane do obrotu jako substancje w ich postaci własnej, jako składnik innych substancji ani w mieszaninach do zastosowań przemysłowych i profesjonalnych, chyba że:
  • stężenie diizocyjanianów indywidualnie i w połączeniu było mniejsze niż 0,1 % wagowo, lub
  •  dostawca zapewnił, aby odbiorca substancji lub mieszaniny otrzymał informacje dotyczące wymogów szkolenia w zakresie bezpiecznego stosowania diizocyjanianów. Dodatkowo dostawca ma obowiązek umieszczenia na opakowaniu oświadczenia:
    „Od dnia 24 sierpnia 2023 r. wymagane jest odbycie odpowiedniego szkolenia przed użyciem przemysłowym lub profesjonalnym”. Oświadczenie umieszcza się w sposób wyraźnie oddzielony od reszty informacji na etykiecie.
  1. Po 24 sierpnia 2023 r. diizocyjaniany nie mogą być stosowane jako substancje w ich postaci własnej, jako składnik innych substancji ani w mieszaninach do zastosowań przemysłowych i profesjonalnych, chyba że:
  • stężenie diizocyjanianów indywidualnie i w połączeniu jest mniejsze niż 0,1 % wagowo, lub
  • pracodawca lub osoba samozatrudniona zapewnili, aby użytkownicy przemysłowi
    lub profesjonalni ukończyli szkolenia w zakresie bezpiecznego stosowania diizocyjanianów przed rozpoczęciem używania tych substancji lub mieszanin.

 

Szkolenia

Szkolenia dla pracowników stosujących  diizocyjaniany, powinny być zapewnione przez pracodawcę lub osobę samozatrudnioną i muszą być przeprowadzone przez specjalistę
ds. bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) z uprawnieniami uzyskanymi w ramach odpowiedniego szkolenia zawodowego. Pracodawca lub osoba samozatrudniona mają obowiązek dokumentowania zaliczenia szkolenia, które powinno być powtarzane przynajmniej co 5 lat.

Dostawca ma obowiązek dostarczenia kursów i materiałów szkoleniowych w języku urzędowym państw członkowskich, do których dostarczane są substancje lub mieszaniny. Materiały muszą uwzględniać specyfikę dostarczanych produktów z uwzględnieniem wytycznych wymienionych w ograniczeniu nr 74 zał. XVII REACH, w tym skład, opakowanie i przeznaczenie.

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2020/1149

{"register":{"columns":[]}}