Choroby pasożytnicze przenoszone w zakładach kosmetycznych
Pasożyty to organizmy żyjące wewnątrz (pasożyty wewnętrzne) lub na zewnątrz (pasożyty zewnętrzne) innego organizmu (żywiciela) i czerpiące z niego korzyści.
Mimo że w zakładzie kosmetycznym istnieje niewielkie prawdopodobieństwo zarażenia chorobami pasożytniczymi, umiejętność rozpoznawania tych chorób może zapobiec ich przenoszeniu w trakcie wykonywania zawodu kosmetologa.
Podstawowe choroby pasożytnicze skóry to:
- Nużyca – to przebiegająca dość często bezobjawowo choroba skóry wywołana przez stawonoga zaliczonego do roztoczy tzw. nużeńca ludzkiego pasożytującego w mieszkach włosowych lub występującego w gruczołach łojotokowych.
- Wszawica – to choroba wywoływana przez wesz głowową w okolicy skroni i potylicy na owłosionej skórze głowy.
- Świerzb- to choroba skóry, której czynnikiem etiologicznym jest świerzbowiec ludki. Pasożyt umiejscawia się w naskórku, tworząc przeczosy, zmiany wypryskowe lub obrzękowe grudki, a także korytarze, w których samica składa jaja. Zmiany występują najczęściej w okolicy palców rak, dłoni, nadgarstków, łokci, stóp, pępka, pośladków, sutków narządów płciowych.
Zakażenie pasożytem następuje przez: bezpośredni kontakt, używanie wspólnych grzebieni, nakryć głowy, gumek lub opasek do włosów.