Naruszenie ciągłości tkanki
Mówiąc o upiększaniu mamy na myśli przede wszystkim skórę. Należy mieć na uwadze, że podczas wykonywania zabiegów może dojść do naruszenia jej ciągłości na skutek np. przecięcia ostrym narzędziem, takim jak nożyczki, skalpel, igła, cążki, brzytwa czy dłuto podologiczne. Zatem zabiegi przerywające ciągłość skóry to wszelkie czynności związane z zastrzykami, nakłuwaniem czy nacinaniem skóry. Zalicza się do nich również procedury upiększające wykonywane w salonie kosmetycznym, gdzie do przerwania ciągłości skóry dochodzi w trakcie klasycznych zabiegów kosmetycznych, które są wykonywane od lat, między innymi podczas przekłuwania uszu, manualnego oczyszczania twarzy, regulacji brwi, depilacji oraz wykonywania makijażu permanentnego. Przed zabiegami, w przebiegu których może dojść do uszkodzenia skóry lub błon śluzowych, kosmetyczka/kosmetolog zawsze powinien zdezynfekować naszą skórę w miejscu samej ingerencji i jego okolicach, aby uniknąć potencjalnego zakażenia.
W związku z powyższym osoby świadczące usługi kosmetyczne powinny posiadać i postępować zgodnie z opracowanymi procedurami higienicznymi obejmującymi m.in.: zasady stosowania sprzętu poddawanego sterylizacji; sposoby przeprowadzania dezynfekcji skóry i błon śluzowych, dezynfekcji narzędzi, pomieszczeń i urządzeń, dezynfekcji i sterylizacji narzędzi, co stanowi istotny element zapobiegania i profilaktyki zakażeń. Świadomość możliwych dróg transmisji zakażeń jest pierwszym krokiem do właściwego postępowania w celu uniknięcia infekcji.
W przypadku przerwania ciągłości skóry lub obecności płynów ustrojowych na błonach śluzowych:
- Należy usunąć potencjalny materiał zakaźny wodą można użyć wody z mydłem, jeśli miejscem narażonym jest uszkodzona skóra,
- Nie należy tamować krwawienia ani wyciskać okolic rany.
W przypadku zanieczyszczenia spojówek oczu, należy kilkakrotnie przemyć je wodą lub sola fizjologiczną.