W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narzędzia i urządzenia w studiach tatuażu i piercingu

Najważniejszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę podczas wizyty w salonie tatuażu oraz piercingu są narzędzia i urządzenia używane do wykonywania poszczególnych zabiegów. Ważne jest, aby były sprawne technicznie, czyste, zdezynfekowane, a jeżeli zachodzi taka konieczność poddane procesowi sterylizacji.

 

 

Z uwagi na to, że podczas usług i zabiegów wykonywanych w salonach tatuażu i piercingu dochodzi do naruszania ciągłości tkanek, do wykonywania zabiegów personel powinien używać przede wszystkim narzędzi zawsze sterylnych (igły, ampułkostrzykawki, kartridże) oraz jednorazowych (końcówki (dzioby), tuby, kubeczki na farbę, maszynki do golenia (podgalania), żyletki).

 

Najważniejszym narzędziem tatuatora jest maszynka do wykonywania tatuażu. Niezależnie od tego, czy tatuator używa maszynek rotacyjnych czy cewkowych, ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na jej czyszczenie i dezynfekcję. Maszynka do tatuażu ma bliski kontakt z klientem i w przeciwieństwie do igieł i kartridży, jest używana wielokrotnie, na różnych klientach. Aby uniknąć zakażenia i zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków i bakterii, osoba wykonująca usługę musi nie tylko owinąć i zabezpieczyć swoją maszynę do tatuażu folią ochronną (jak również wszystkie inne urządzenia i powierzchnie używane/wykorzystywane podczas wykonywania usługi), aby stworzyć fizyczną barierę przed zarazkami, ale także wyczyścić i zdezynfekować maszynę do tatuażu po każdej sesji i każdym kliencie. Myciu i dezynfekcji powinny podlegać również kabel oraz zasilacz. Folia do zabezpieczenia maszynki do tatuażu jest ważnym elementem w utrzymaniu higieny i sterylności podczas wykonywania usługi, ponieważ chroni maszynkę przed zabrudzeniami i uszkodzeniami.

 

Narzędzia wielokrotnego użycia, które nie uszkadzają skóry, ale mogą mieć kontakt z materiałem biologicznym (m.in. rękojeść maszynki, pistolet do przekłuwania uszu lub ciała), po każdym kliencie powinny być poddane działaniu preparatu myjąco-dezynfekcyjnego. Aby zapobiec przenoszeniu infekcji i przeciąć drogi ich szerzenia narzędzia wielokrotnego użycia, których stosowanie narusza ciągłość tkanek lub wiąże się z kontaktem z błoną śluzową (głowica maszynki, nożyczki, pęsety, kleszcze itp.), muszą być przed ponownym użyciem poddane zabiegom dezynfekcji i mycia, a następnie sterylizacji. Do sterylizacji takich narzędzi używa się autoklawu, który powinien posiadać certyfikat. Autoklaw jest to urządzenie wykorzystujące wysokie ciśnienie i temperaturę do sterylizacji narzędzi kosmetycznych, chirurgicznych czy dentystycznych. Należy jednak pamiętać, że skuteczność sterylizacji uzależniona jest od poprzedzających ją procedur dezynfekcji i mycia. Niewłaściwie umyte narzędzia, nawet przy prawidłowo przyprowadzonej sterylizacji mogą nie być sterylne. Narzędzia sterylizuje się w opakowaniu papierowo-foliowym (torebka, rękaw), które stanowi barierę dla mikroorganizmów, umożliwia przenikanie czynnika sterylizującego oraz aseptyczne użycie narzędzi. Ważne jest właściwe oznakowanie sterylnego pakietu, które powinno zawierać daty: sterylizacji i ważności pakietu oraz dane identyfikujące osobę przeprowadzającą proces sterylizacji. Otwieranie sterylnych pakietów i wyjmowanie z nich narzędzi powinno odbywać się bezpośrednio przed wykonaniem usługi najlepiej w obecności klienta. Nasze podejrzenia powinny wzbudzić narzędzia przygotowane do naszego zabiegu w otwartych pojemnikach niezabezpieczone przed wtórnym skażeniem. Nie bójmy się pytać, zwracajmy uwagę, aby obsługująca nas osoba otwierała sterylne pakiety narzędzi tuż przed wykonaniem usługi, w naszej obecności. Wszystkie igły oraz barwniki również powinny być otwierane w naszej obecności i tylko na nasz użytek. Pytajmy również o datę ważności sterylnego pakietu narzędzi. Właściciele takich lokali muszą stanąć na wysokości zadania i zadbać o czystość salonów i sterylność przyrządów, których używają. Nie wolno oszczędzać na zdrowiu i bezpieczeństwie klientów. Pamiętajmy, że wizyta w salonie tatuażu czy piercingu ma być bezpieczna. Powinniśmy czuć się tam komfortowo.

 

 

{"register":{"columns":[]}}