Podsumowanie
Powyżej przedstawione praktyki, prezentują właściwy i bezpieczny sposób świadczenia usług w salonach tatuażu i piercingu. Zabiegi powinny wykonywać tylko osoby wykwalifikowane w tej dziedzinie. Każdego klienta powinno traktować się jako osobę potencjalnie zakażoną chorobą zakaźną, wobec czego zachowanie szczególnych środków ostrożności w tym przypadku jest jak najbardziej wskazane. Wszelkiego rodzaju wydzieliny ludzkie bądź płyny ustrojowe stanowią potencjalne ryzyko zakażenia chorobą zakaźną. Wobec zaistniałej sytuacji zasadnym jest zachowanie bezpieczeństwa i podstawowych zasad higieny. W trakcie zabiegu poprzez naruszenie ciągłości skóry może dojść do zakażenia miejscowego lub ogólnoustrojowego organizmu. Wprowadzenie obcego materiału (pigmentu) czy też metalu (kolczyka) może wywołać różne reakcje alergiczne lub zapalne np. podrażnienie, zapalenie skóry, alergie, grzybice, zakażenia gronkowcem oraz inne poważne choroby. Główną zasadą, jaką powinni kierować się specjaliści z branży tatuatorskiej i piercingu, powinno być indywidualne podejście do klienta oraz dokładny wywiad przed przystąpieniem do wybranych usług. Na jego podstawie można poznać ewentualne przeciwskazania do wykonania usługi np. przebyte choroby. Przyczyny odmowy przeprowadzenia danego zabiegu mogą być różne i decyzję w tej sprawie podejmuje osoba wykonująca usługę, która powinna wytłumaczyć swoją decyzję w sposób zrozumiały i zaproponować alternatywne rozwiązanie. Po wykonaniu usługi zajmująca się nami osoba zawsze powinna poinformować nas o sposobach zabezpieczenia skóry po wykonanej usłudze przed zanieczyszczeniami oraz stosowanej pielęgnacji w warunkach domowych oraz w zakresie ekspozycji na słońce miejsca po wykonanym tatuażu. Higiena miejsca po przekłuciu czy wykonanym tatuażu jest bardzo istotna w procesie gojenia się rany i zapobiegania powstaniu powikłań. Sączące się rany są idealnym środowiskiem dla rozwoju infekcji. Problem stanowi również zawijanie świeżo wykonanego tatuażu folią. Folia nie jest jałowa nie ma żadnej certyfikacji. W związku z tym wskazane jest używanie sterylnych opatrunków foliowych lub hydrożelowych, a barwnik oraz rana zostaną wtedy zabezpieczone w odpowiedni sposób.
Często mamy obawy przed wizytą w salonie tatuażu czy piercingu. Nie mamy gwarancji, że personel w danym miejscu należycie dba o czystość – obawiamy się po prostu o nasze zdrowie. Obawy są jak najbardziej zasadne, ponieważ nikt nie chce wyjść z salonu tatuażu czy piercingu z infekcją lub zakażeniem. Przed wizytą w wybranym miejscu warto poszukać opinii na temat tego zakładu i jego personelu. Takie obiekty powinny bezwzględnie przestrzegać zasad bhp, ponieważ w grę wchodzi zdrowie, a czasem nawet życie klientów. Zatem wybierajmy sprawdzone miejsca, które przestrzegają podstawowych zaleceń odnośnie do higieny i bezpieczeństwa. Podczas najbliższej wizyty zwróćmy uwagę na to czy zostały spełnione podstawowe wymagania odnośnie do czystości i dbałości o nasze bezpieczeństwo. Największe ryzyko stwarza zabieg wykonany przez przypadkową osobę (poza profesjonalnym studiem) w niehigienicznych warunkach oraz przy wielokrotnym użyciu niesterylnych materiałów i narzędzi.
Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości zgłoś swoje wątpliwości do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej właściwej terenowo dla miejsca działalności wybranego przez Ciebie salonu.