W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wstęp

Branża tatuatorska to w obecnym czasie bardzo szybko rozwijający się sektor usług. Sztuka tatuażu ma długą i bogatą historię. Na przestrzeni lat ten sposób ozdabiania ciała pełnił wiele ważnych funkcji społecznych, duchowych czy estetycznych. W dzisiejszych czasach tatuaż stał się zjawiskiem kulturowym i pełni ozdobną funkcję, pomaga ludziom wyrazić siebie, pokonać nieśmiałość czy ukryć mankamenty estetyczne. Należy podkreślić niebagatelną rolę tatuaży w medycynie estetycznej i maskowaniu defektów wynikających z problemów zdrowotnych czy przebytej choroby (np. tatuowanie brodawek piersiowych u kobiet po mastektomii, maskowanie braków owłosienia czy blizn, korekta kształtu ust u osób po rozszczepie wargi i podniebienia). Z medycznego punktu widzenia tatuaż to inwazyjny zabieg, polegający na wielokrotnym nakłuwaniu skóry i wprowadzaniu barwnika w skórę właściwą, a dokładniej w warstwę brodawkowatą skóry właściwej. Jego skutkiem jest trwała pigmentacja skóry. Wykonywanie tej czynności prowadzi do przerwania ciągłości skóry i może wiązać się z występowaniem krwawienia. W tym przypadku zagrożenie związane jest głównie z przebijaniem skóry, w czasie którego mogą do niej wniknąć bakterie, wirusy czy grzyby. Każdy zabieg i sytuacja, podczas których dochodzi do naruszenia ciągłości skóry lub błon śluzowych, stanowi ryzyko zakażenia, jeśli jednocześnie dojdzie do kontaktu z krwią osoby zakażonej np. na skutek używania niejałowych narzędzi, niesterylnego sprzętu oraz niewłaściwej dezynfekcji powierzchni. Ponadto wielokrotne przebijanie skóry i, co więcej, wprowadzanie do niej obcej substancji może stwarzać zagrożenie dla naszego zdrowia i niesie za sobą możliwość występowania powikłań.

 

Podobnie jest z piercingiem, który jest również metodą ozdabiania ciała polegającą na przekłuwaniu poszczególnych miejsc i umieszczaniu w nich biżuterii. Najczęściej piercing dotyczy uszu, nosa, języka, łuku brwiowego, warg, pępka czy sutków. Zarówno tatuaż jak i piercing stanowią dziś powszechną formę zdobienia ciała, stosowaną przez kobiety i mężczyzn.

 

Część klientów poddaje się takim zabiegom okazyjnie, lecz jest także grupa osób robiących to systematycznie. Podczas wykonywania usług tatuażu czy piercingu dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek skóry. Dlatego przed każdą usługą, w przebiegu której dochodzi do uszkodzenia skóry lub błon śluzowych, obsługująca nas osoba zawsze powinna zdezynfekować naszą skórę w miejscu samej ingerencji i jego okolicach, aby uniknąć potencjalnego zakażenia. W związku z powyższym osoby świadczące usługi wykonywania tatuażu lub piercingu powinny posiadać i postępować zgodnie z opracowanymi procedurami higienicznymi obejmującymi m.in.: zasady stosowania sprzętu poddawanego sterylizacji; sposoby przeprowadzania dezynfekcji skóry i błon śluzowych, dezynfekcji narzędzi, pomieszczeń i urządzeń, dezynfekcji i sterylizacji narzędzi, co stanowi istotny element zapobiegania i profilaktyki zakażeń. Świadomość możliwych dróg transmisji zakażeń jest pierwszym krokiem do właściwego postępowania w celu uniknięcia infekcji. Skórę po zrobieniu tatuażu czy przekłuciu należy traktować jak świeżą ranę. Jeśli jest ona rozległa, można się spodziewać reakcji typowej dla infekcji (podniesiona temperatura, dreszcze).

 

Tatuowanie i piercing to zabiegi inwazyjne, których wykonanie w sposób nieprawidłowy, bez zachowania zasad higieny, stwarza ryzyko zakażenia skóry jak również przeniesienia zakażeń drogą krwiopochodną. Dlatego zanim przystąpimy do realizacji naszego celu, warto zastanowić się czy wybrany przez nas salon tatuażu czy piercingu świadczy bezpieczne dla nas usługi. Korzystając z takich usług, powinniśmy mieć pewność, że zabiegi, którym się poddajemy nie wpłyną negatywnie na stan naszego zdrowia.

{"register":{"columns":[]}}