Obszar Badań Radiacyjnych
Pomiary mocy dawki i dawki promieniowania jonizującego
W obszarze badań radiacyjnych wykonywane są pomiary mocy dawki promieniowania jonizującego w pracowniach i gabinetach rentgenowskich oraz w pracowniach izotopowych i akceleratorowych. Celem pomiarów jest zweryfikowanie zarówno skuteczności zastosowanych osłon stałych (ścian, stropów, drzwi, okien) jak również ocena narażenia pracowników na stanowiskach pracy oraz ocena środowiska zewnętrznego.
Pracownicy wykonują również pomiary wokół niemedycznych urządzeń emitujących promieniowanie rentgenowskie takich jak: urządzenia do kontroli przesyłek listowych, bagażu czy dużych ładunków (skanery rentgenowskie).
Testy specjalistyczne aparatury radiologicznej
Pracownicy obszaru badań radiacyjnych wykonują testy specjalistyczne dla następujących urządzeń stosowanych w diagnostyce medycznej:
- aparaty rentgenowskie do wykonywania zdjęć z cyfrowym systemem obrazowania,
- aparaty rentgenowskie do wykonywania zdjęć z analogowym systemem obrazowania,
- aparaty rentgenowskie stomatologiczne do zdjęć wewnątrzustnych,
- monitory służące do prezentacji obrazów medycznych.
Testy specjalistyczne to zestaw pomiarów fizycznych, które mają na celu sprawdzenie stanu urządzenia radiologicznego pod względem prawidłowości jego działania. Zmierzone parametry są oceniane na zgodność z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 grudnia 2022 roku w sprawie testów eksploatacyjnych urządzeń radiologicznych i urządzeń pomocniczych (Dz.U. 2022, poz. 2759).
Natężenie pól elektromagnetycznych
Pracownicy obszaru badań radiacyjnych wykonują pomiary natężenia pól elektromagnetycznych zarówno w środowisku ogólnym jak również w zakładach pracy dla celów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Celem pomiarów natężenia pól elektromagnetycznych w środowisku ogólnym jest określenie istniejących wartości natężenia promieniowania elektromagnetycznego oraz ewentualne wskazanie obszarów, na których dochodzi do przekroczenia dopuszczalnych wartości natężeń określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2019 roku w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku (Dz.U. 2019, poz.2448).
Pomiary wykonywane są:
- w otoczeniu instalacji elektroenergetycznych,
- w otoczeniu instalacji radiokomunikacyjnych.
Celem pomiarów pól elektromagnetycznych w środowisku pracy jest określenie rzeczywistego narażenia pracowników obsługujących urządzenia wytwarzające pola elektromagnetyczne. Pozwala to objąć szczególnym nadzorem osoby zatrudnione przy obsłudze tych urządzeń, wokół których występują pola stref ochronnych.
Pracownicy obszaru badań radiacyjnych wykonują pomiary pola-EM w środowisku pracy wokół następujących grup urządzeń:
- diatermie chirurgiczne, lancetrony,
- diatermie krótkofalowe, terapulsy,
- urządzenia stosowane do magnetoterapii,
- systemy elektroenergetyczne i elektryczne instalacje zasilające prądu przemiennego w energetyce,
- urządzenia do grzania dielektrycznego (suszenia lub zgrzewania).
Izotop 137Cs
W obszarze badań radiacyjnych wykonywane są badania zawartości izotopu 137cezu metodą spektrometryczną w próbkach żywności, produktach rolnych, wodzie i paszach dla zwierząt. Pomiar zawartości izotopu 137Cs odbywa się na podstawie zatwierdzonego przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki harmonogramu poboru próbek do badań radiologicznych jak również na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczących monitoringu żywności. Powyższe badania są również wykonywane dla klientów indywidualnych.