W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie WUF Alumni

30.06.2022

- Organizacja WUF w Polsce jest wielkim przedsięwzięciem. Ważną rolę w przygotowaniach pełniły doświadczenia poprzednich organizatorów Światowego Forum Miejskiego. Dziękuję przedstawicielom Malezji oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich za ich wsparcie, które okazali nam przy tym przedsięwzięciu – mówiła podczas spotkania WUF Alumni pełnomocnik rządu ds. WUF11 Małgorzata Jarosińska-Jedynak. WUF Alumni Network jest zgromadzenie byłych i przyszłych miast-gospodarzy WUF. Ma na celu promowanie wymiany wiedzy i partnerstwa między byłymi i przyszłymi miastami-gospodarzami WUF w celu wypełnienia zobowiązań podjętych w ramach Światowego Forum Miejskiego.

spotkanie byłych, obecnych i przyszłych organizatorów WUF

Dla gospodarzy poprzednich edycji forum, WUF stał się akceleratorem zmian w podejściu do prowadzonej polityki miejskiej. Zintensyfikował również debatę publiczną na temat zrównoważonego rozwoju miast i regionów.

Podobnie było w Katowicach i w Polsce. W czasie trwania WUF11 przedstawiona została Krajowa Polityka Miejska 2030. Jest to dokument, który będzie wyznaczał ramy dla kształtowania polityki miejskiej w Polsce przez następną dekadę. Dokument opiera się na Nowej Agendzie Miejskiej oraz powstał w zgodzie z duchem Celów Zrównoważonego Rozwoju. Razem z „Planem Działań dla Miast”, który jest katalogiem dobrych praktyk i trendów zrównoważonej urbanizacji w ujęciu lokalnym, KPM2030 będzie zdecydowanie stanowiło dziedzictwo WUF11 dla naszego kraju.

W programie WUF11 niezwykle ważna była dla nas polska sesja specjalna dotycząca odbudowy miast po wojnie i katastrofach naturalnych. Głos przedstawicieli ukraińskich miast był szczególnie ważnym świadectwem podczas WUF 11. Prowadzone dyskusje pomogą w obudowie ukraińskich miast i zniszczonej infrastruktury. To również będzie dziedzictwo 11 sesji WUF w Katowicach.

W ramach przygotowań do WUF udało nam się dotrzeć do zróżnicowanych odbiorców – młodzieży, studentów, pasjonatów, profesjonalistów, a często osób, które nie brały aktywnego udziału w procesie kształtowania swoich „małych ojczyzn”.

WUF11 powoli dobiega końca. Jednak przed Polską, krajem organizatorem tej sesji, stoi kolejne odpowiedzialne zadanie. Przejmujemy przewodnictwo w WUF Alumni Network. Mogę zapewnić, że zrobimy co w naszej mocy, żeby wspierać Kair w organizacji kolejnej sesji Światowego Forum Miejskiego

– podsumowała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Pełne wykorzystanie potencjału WUF, można osiągnąć tylko poprzez systematyczną kontynuację podjętych inicjatyw. Dzień ceremonii zamknięcia 11 sesji WUF w Katowicach jest nowym początkiem intensywnych działań związanych z polityką miejską.

{"register":{"columns":[]}}