WUF11: World Cities Report 2022 - raport, który powala zrozumieć rozwój miast w przyszłości
29.06.2022
- Miasta to ludzie, którzy w nich żyją i je tworzą. Miasta – tak jak my – żeby się rozwijać, powinny się zmieniać. Najlepiej, aby ten rozwój był przemyślany. Dlatego na bieżąco analizujemy, tworzymy okresowe raporty, plany i wizje, w jaki sposób powinny to robić – powiedziała wiceminister funduszy i rozwoju regionalnego Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas prezentacji World Cities Report 2022 na WUF 11 w Katowicach.
W wydarzeniu, które odbyło się na Światowym Forum Miejskim, uczestniczyli również: dyrektor wykonawcza UN-Habitat Maimunah Mohd Sharif oraz prezydent Katowic Marcin Krupa.
Na Światowym Forum Miejskim w Katowicach prezentujemy dwa ważne dokumenty: polską Krajową Politykę Miejską 2030 i międzynarodowy raport World Cities Report 2022. Powstanie obu poprzedzone było wnikliwymi diagnozami i analizami. Mimo innej skali i zakresu, w obu możemy znaleźć odniesienia do największych współczesnych wyzwań: zachwiania równowagi ekologicznej, demograficznej, społecznej oraz przyspieszającego rozwoju świata cyfrowego
– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Takie raporty jak World Cities Report pomagają zrozumieć ścieżkę rozwoju miasta. To o tyle istotne, bo lepiej wyjaśnia przyczyny różnych zjawisk i procesów, z którymi mamy do czynienia w przestrzeni miejskiej, a dzięki temu później łatwiej podejmować odpowiednie decyzje
- dodała wiceszefowa MFiPR.
W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej trwają już prace nad dokumentem horyzontalnym „Koncepcja Rozwoju Kraju 2050”. On także będzie zawierał scenariusze rozwojowe, które będą stanowiły odpowiedź na zidentyfikowane – podobne jak w World Cities Report 2022 – wyzwania.
World Cities Report 2022 – analiza trendów i wyzwań w rozwoju miast
O ile w Krajowej Polityce Miejskiej 2030 zostały wskazane konkretne działania, które już teraz mają na celu polepszenie jakości życia w naszych miastach, to World Cities Report 2022 zawiera analizę możliwych scenariuszy rozwoju miast w przyszłości. Nabierają one znaczenia w kontekście planowania strategicznego i antycypowania negatywnych skutków megatrendów globalnych.
W publikacji World Cities Report 2022 znajdują się również odniesienia do konieczności skoordynowanego, spójnego planowania rozwoju – także w tym najbardziej przestrzennym wymiarze. Funkcje miasta nie kończą się bowiem na jego granicach. Współczesne miasto potrzebuje relacji ze swoim otoczeniem funkcjonalnym. Ostatnie dwa lata pandemii i rozwój zdalnych technologii pokazały dodatkowo, że mieszkańcy miast szukają alternatyw i dobrego życia także poza nimi.
Powiązanie miasta z jego otoczeniem wymaga rozwiązań systemowych i świetnie zorganizowanego planowania miejskiego i funkcjonalnego, by sprostać potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców, by optymalizować nasze wybory życiowe – przecież wszyscy chcemy dobrego, zdrowego życia w funkcjonalnie zaprojektowanej przestrzeni. Do tego potrzebujemy rozwiązań systemowych, które możemy przygotować między innymi na bazie takich opracowań jak World Cities Report 2022.
World Cities Report 2022 porusza też szereg innych istotnych kwestii, które mają bardzo duży wpływ na dynamikę i jakość procesów miejskich. Są tam omówione na przykład trendy dotyczące pogłębiania się nierówności społecznych, rozwoju technologii, zdrowia czy też budowania odporności oraz kwestii zarządzania miastami i ich obszarami funkcjonalnymi. Dzięki temu raportowi możemy porównać
globalne ujęcie wspomnianych problemów i wyzwań z podejściem krajowym.