W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zrównoważony rozwój a Partnerska Inicjatywa Miast

29.06.2022

W ramach 11 Światowego Forum Miejskiego 29, czerwca 2022 roku, odbyła się sesja poświęcona wdrażaniu Celów Zrównoważonego Rozwoju. Jedną z inicjatyw Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, która przyczynia się do zrównoważonego rozwoju miast jest Partnerska Inicjatywa Miast.

Krajowa Polityka Miejska

W panelu wzięli udział przedstawiciele miast obecnej edycji PIM – Żory, Ruda Śląska i Zduńska Wola oraz przedstawiciele miasta, które brało udział w pilotażu PIM – Malbork, co stanowiło trampolinę do programu URBACT.

Dyskutanci podzielili się swoimi doświadczeniami w przygotowywaniu Miejskiej Inicjatywy Działania, która służyć ma społecznościom lokalnym i zostać wypracowana w dialogu z mieszkańcami. Uczestnicy panelu mogli się również dowiedzieć, jak wypracowane na poziomie lokalnym rozwiązania, zasiliły Krajową Politykę Miejską 2030.

Dlaczego potrzebujemy Krajowej Polityki Miejskiej?

Mieszkańcy miast stanowią około 60 proc. ludności Polski. Biorąc pod uwagę także mieszkańców pozostałych terenów podlegających urbanizacji położonych w ich bliskim sąsiedztwie i pozostających z nimi w silnych związkach funkcjonalnych, można mówić o około trzech czwartych ludności kraju, których bezpośrednio i na co dzień dotykają kwestie miejskie.

Miasta są miejscem koncentracji nauki, usług publicznych i biznesu oraz kreowania rozwoju gospodarczego. Są węzłami sieci firm, pracowników, wiedzy i umiejętności, co przyczynia się do większej produktywności i dynamiki wzrostu tych obszarów. Miasto, nawet to najmniejsze, stanowi również zjawisko kulturowe i nośnik cywilizacji. Szeroko pojęte zasoby dziedzictwa kulturowego, ich zachowanie i ochrona mają kluczowe znaczenie dla kulturowej identyfikacji i poczucia tożsamości mieszkańców, a także dla sfery gospodarki i edukacji. Przy właściwie prowadzonej polityce rozwoju na wszystkich poziomach, zarówno mniejsze, jak i większe miasta mogą i powinny rozwijać się jako motory rozwoju odpowiednio w skali lokalnej lub szerzej – w skali regionalnej, krajowej i europejskiej.

Krajowa Polityka Miejska 2030

14 czerwca 2022 roku Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Krajowej Polityki Miejskiej 2030 (KPM 2030). Dokument diagnozuje najważniejsze wyzwania rozwojowe miast i ich obszarów funkcjonalnych. Zakres tematyczny wyzwań wpisuje się jednocześnie w debatę europejską i megatrendy rozwoju obszarów zurbanizowanych, których bieżąca analiza pozwala lepiej planować przyszłe działania.

KPM 2030 formułuje rozwiązania i określa planowane działania administracji rządowej w zakresie prawnym, finansowym oraz organizacyjnym na rzecz zrównoważonego rozwoju miast i miejskich obszarów funkcjonalnych. Dokument jest jednocześnie służebny wobec władz samorządowych i społeczności lokalnych – wyposaża je w narzędzia i możliwości do sprawczego działania.

Materiały

Krajowa Polityka Miejska 2030

{"register":{"columns":[]}}