W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Biologia (wrzesień 2020 r.)

Temat 1. Czym jest genetyka?  Istota dziedziczenia

Podam definicję genetyki oraz zakres badań i zastosowań genetyki. Rozróżnię cechy dziedziczne i niedziedziczne oraz wskażę cechy indywidualne i i gatunkowe. Omówię zastosowania genetyki w różnych dziedzinach nauki.

  • Zapoznaj się z materiałem do lekcji.  Podaj definicję genetyki. Przypomnij sobie budowę jądra komórkowego, na czym polegają podziały komórkowe i zastanów się jaką pełni rolę w dziedziczeniu cech.

Typ materiału: Tekst

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

  • Poznaj badania Grzegorza Mendla - pioniera genetyki. Zapamiętaj czym jest genotyp i fenotyp.

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

  • Obejrzyj film dostępny w Epodręczniku  i  dowiedz się, gdzie ma zastosowanie genetyka. Zapisz zapamiętane informacje.

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

Temat 2. Budowa DNA i jego rola jako nośnika informacji genetycznej

Poznam budowę i rolę DNA. Dowiem się o sposobie zapisywania cech w DNA.  Zdefiniuję pojęcia: kariotyp, nukleotyd, helisa i gen. Wyjaśnię przebieg i replikację DNA. Wykażę rolę replikacji DNA w zachowaniu niezmienionej informacji genetycznej.

  • Zapoznaj się z materiałem przygotowanym do lekcji „DNA – nośnik informacji genetycznej” w Epodrecznku.  Na podstawie rysunków Dariusza Adryana, spróbuj omówić budowę DNA oraz opisać związek między DNA a genem. Wyjaśnij, na czym polega powielanie informacji genetycznej i kiedy zachodzi.

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

  • Jeśli lekcja z Epodrecznika okazała się trudna, a pojęcia „helisa, gen, chromosomy, chromatydy, replikacja…” nadal nie są jasne i wymagają wyjaśnienia, to zapraszamy do obejrzenia dwóch materiałów multimedialnych z Khan Academy („DNA i kod genetyczny” część 1 oraz „Chromosomy, chromatydy, chromatyna...”), które pozwalają zobrazować i przybliżyć zjawiska genetyczne i zrozumieć podstawy kodowania cech i dziedziczenia.
  • Materiały wykonane zostały na zlecenie Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Opowiada Alicja Puścian z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN).

Typ materiału: Materiał multimedialny 1 – film

Typ materiału: Materiał multimedialny 2 – film

  • Jeśli chcesz wiedzieć więcej o DNA, replikacji DNA, chromosomach, obejrzyj materiał dodatkowy – film, animację zjawiska replikacji (w języku angielskim, polecany do wykorzystania na lekcji dodatkowej biologii zintegrowanej z lekcją języka angielskiego).
  • To samouczek przygotowany przez Instytut Daily Med Ed, wyłącznie na cele edukacyjne, dotyczący replikacji DNA. Wyjaśnia: jak działa replikacja DNA; dlaczego replikacja DNA jest ważna; co to jest DNA; czym jest replikacja DNA, transkrypcja DNA.

Typ materiału: Materiał multimedialny – film

 

{"register":{"columns":[]}}