W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fizyka

Marzec

Lekcja 1. Oddziaływania magnetyczne

Nauczę się: nazywać bieguny magnesów trwałych; opisywać oddziaływanie między magnesami; wykazywać doświadczalnie, że magnes ma dwa bieguny; przeprowadzać doświadczenia prezentujące właściwości magnetyczne różnych substancji; podawać przykłady wykorzystania oddziaływania magnetycznego; opisywać pole magnetyczne Ziemi.

Lekcja 2. Pole magnetyczne wokół przewodnika z prądem. Elektromagnesy i ich zastosowanie

Nauczę się: badać pole magnetyczne wokół przewodnika z prądem; opisywać i prezentować działanie elektromagnesu; omawiać rolę rdzenia w elektromagnesie; budować prosty elektromagnes; stosować elektromagnes.

Kwiecień

Lekcja 3. Wzbudzanie przepływu prądu elektrycznego

Nauczę się: badać pole magnetyczne wokół przewodnika z prądem; opisywać i prezentować działanie elektromagnesu; omawiać rolę rdzenia w elektromagnesie; budować prosty elektromagnes; stosować elektromagnes.

Lekcja 4. Jak działa kompas?

Nauczę się opisywać budowę kompasu i omawiać zasadę jego działania, nazywać bieguny magnetyczne Ziemi oraz orientować mapę za pomocą kompasu.

Lekcja 5. Podział fal elektromagnetycznych oraz ich zastosowanie 

Nauczę się rozpoznawać i nazywać zakresy promieniowania elektromagnetycznego; opisywać zastosowanie fal radiowych, mikrofal oraz promieniowania podczerwonego, nadfioletowego i rentgenowskiego.

Lekcja 6. Podsumowanie oddziaływania magnetycznego

Podsumuję i usystematyzuję wiedzę zdobytą na poprzednich lekcjach.

Maj

Lekcja 7. Sprawdzian wiadomości

Sprawdzę, w jakim stopniu opanowałem materiał z działu magnetyzm.

Lekcja 8. Ruch drgający prosty i wielkości go opisujące. Przykłady ruchu drgającego

Nauczę się definiować i opisywać ruch drgający; posługiwać się pojęciem amplitudy drgań, okresu i częstotliwości drgań; wskazywać położenie równowagi.

Lekcja 9. Przemiany energii podczas drgań wahadła matematycznego i ciężarka na sprężynie

Nauczę się: na przykładzie wahadła matematycznego i ciężarka na sprężynie rozróżniać rodzaje energii, jakie posiada ciało wykonujące ruch drgający; wskazywać etapy ruchu, w których energia kinetyczna oraz energia potencjalna drgającego ciał rośnie, a w których maleje; wskazywać położenia ciała drgającego, w których poszczególne rodzaje energii przyjmują wartość minimalną (zero) lub wartość maksymalną.

Lekcja 10. Wyznaczanie okresu i częstotliwości drgań wahadła matematycznego i ciężarka na sprężynie 

Nauczę się mierzyć okres drgań wahadła matematycznego i ciężarka na sprężynie; ustalać czynniki wpływające na niepewność pomiaru oraz sposoby zmniejszania tej niepewności; badać, od jakich wielkości fizycznych zależy, a od jakich nie zależy okres drgań wahadła matematycznego i ciężarka na sprężynie.

Czerwiec

Lekcja 11. Powstawanie fal w ośrodkach materialnych. Fale harmoniczne.

Nauczę się: opisywać mechanizm przekazywania drgań między punktami ośrodka; podawać definicję ruchu falowego oraz fal harmonicznych; posługiwać się wielkościami opisującymi ruch falowy – amplituda fali, okres i częstotliwość fali, długość i prędkość fali.

Lekcja 12. Podsumowanie wiadomości o ruchu drgającym i falach

Podsumuję i usystematyzuję wiedzę o ruchu drgającym i falach.

{"register":{"columns":[]}}