W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fizyka (listopad 2020 r.)

Temat 7. Bieguny magnetyczne

Nauczę się opisywać oddziaływania między magnesami, nazywać bieguny magnesów stałych i opisywać oddziaływanie między nimi. Poznam zasadę działania kompasu i dowiem się jak opisywać pole magnetyczne Ziemi.

  • Przeczytaj część 1 oraz obejrzyj film w części 2 lekcji. Dowiedz się czym są magnesy i jak nazywamy ich końce. Następnie obejrzyj film w części 4 lekcji o polu magnetycznym.

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

  • Przeczytaj część 1 „Przestrzeń wokół magnesu”. Powtórz definicję pola magnetycznego i poznaj pojęcia dipolu magnetycznego oraz ferromagnetyków . Jeśli możesz, to wykonaj doświadczenie 2. Rozwiąż ćwiczenia 2, 3 i 5. Na koniec przeczytaj część 2 „Pole magnetyczne Ziemi”. Powtórz wiadomości rozwiązując ćwiczenia 6, 7 i 10.

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

  • Zapoznaj się z częścią 1, 2 i 3 lekcji. Dowiedz się jak zbudowany jest kompas i na jakiej zasadzie działa.

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

  • Dla zainteresowanych: przeczytaj artykuł na stronie teoriaelektryki.pl „Skąd się wziął magnetyzm?” (autor: Artur Szulc).

Typ materiału: Tekst

Temat 8. Właściwości magnetyczne przewodnika z prądem

Utrwalę pojęcie pola magnetycznego. Dowiem się jak badać pole magnetyczne wokół przewodnika z prądem.

  • Zapoznaj się z częścią 1 „Pole magnetyczne wokół przewodnika z prądem”. Rozwiąż ćwiczenia 1 i 2.

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

  • Obejrzyj film na kanale „Fizyka od Podstaw”. Powtórz wiadomości na temat magnetyzmu.

Typ materiału: Materiał multimedialny

  • Skorzystaj z apletu na stronie Walter-fendt.de. Przy pomocy tego apletu możesz obserwować symulację doświadczenia dotyczącego powstawania pola magnetycznego wokół przewodnika prostoliniowego.

Typ materiału: Ćwiczenie interaktywne

  • Dla zainteresowanych: przeczytaj tekst o polu magnetycznym na portalu Khan Academy.

Typ materiału: Tekst

Temat 9. Elektromagnes

Poznam budowę i działanie elektromagnesu. Nauczę się opisywać wzajemne oddziaływanie elektromagnesów i magnesów oraz wymieniać przykłady zastosowania elektromagnesów.

  • W części 2 „Elektromagnesy i ich zastosowanie” zapoznaj się z budową elektromagnesu i zastosowaniami. Dla zainteresowanych: wykonaj doświadczenie 1.

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

  • Obejrzyj film na kanale „Centrum Nauki Kopernik” i zobacz jak zbudować elektromagnes z baterii.

Typ materiału: Materiał multimedialny

  • Dla zainteresowanych: obejrzyj film na kanale „epodreczniki ORE”. Dr Mirosław Dolata – Przyciąganie na odległość czyli od magnesu do elektromagnesu cz. 1/2.

Typ materiału: Materiał multimedialny

  • Dla zainteresowanych: obejrzyj film na kanale „epodreczniki ORE”. Dr Mirosław Dolata – Przyciąganie na odległość czyli od magnesu do elektromagnesu cz. 2/2.

Typ materiału: Materiał multimedialny

Temat 10. Silnik elektryczny

Dowiem się jak siła elektrodynamiczna działa na przewodnik z prądem umieszczony w polu magnetycznym. Nauczę się opisywać i prezentować działanie silnika elektrycznego zasilanego prądem stałym.

  • W części 1 poznaj pojęcie siły elektrodynamicznej i spróbuj rozwiązać ćwiczenia 1 i 2.  Następnie przeczytaj część 2 „Silnik elektryczny”. Dowiedz się jak działa silnik elektryczny zasilany prądem stałym.

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

  • Obejrzyj film na kanale „Fizyka od Podstaw”.  Powtórz wiadomości o sile elektrodynamicznej i dowiedz się jak działa silnik elektryczny na prąd stały.

Typ materiału: Materiał multimedialny

  • Dla zainteresowanych: obejrzyj film na kanale „epodreczniki ORE”. Dr Mirosław Dolata – Silniki elektryczne czyli jak prąd elektryczny i pole magnetyczne napędza świat.

Typ materiału: Materiał multimedialny

 

{"register":{"columns":[]}}