Matematyka (grudzień 2020 r.)
Temat 25. Symetrie i przekształcenia geometryczne
Na tej lekcji poznam pojęcia symetrii środkowej i osiowej.
- Poznaj definicję symetrii środkowej. Naucz się, jak konstruować punkt symetryczny do danego punktu. Zapoznaj się z przykładami 1-4 dotyczącymi figur symetrycznych względem punktu oraz wykonaj ćwiczenia 1, 3, 5 i 9.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Naucz się, jak wyznaczać współrzędne obrazu punktu w symetrii względem osi x i y oraz początku układu współrzędnych. Przeanalizuj przykłady.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Zapoznaj się z definicją symetrii osiowej. Przeczytaj materiał dotyczący symetrii punktu względem prostej oraz figur symetrycznych względem prostej. Wykonaj ćwiczenia 1-10.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Obejrzyj film z portalu Pistacja.tv i dowiedz się, jak wyznaczyć współrzędne punktu symetrycznego względem środka układu współrzędnych oraz jak utworzyć figurę symetryczną względem środka układu współrzędnych.
Temat 26. Figury osiowosymetryczne i figury środkowosymetryczne
Na tej lekcji utrwalę wiedzę o symetriach oraz poznam więcej przykładów figur osiowo- i środkowosymetrycznych.
- Obejrzyj film z portalu Pistacja.tv i dowiedz się, jak wskazać figury osiowo-symetryczne, jak narysować osie symetrii danej figury, jak wskazać oraz ile osi symetrii ma dana figura.
Typ materiału: Materiał multimedialny
- Obejrzyj film z portalu Pistacja.tv i dowiedz się, jak rozpoznać figury środkowosymetryczne oraz jak wskazać środek symetrii figur.
Typ materiału: Materiał multimedialny
- Zapoznaj się z definicją figury środkowosymetrycznej. Przeanalizuj przykłady i wykonaj ćwiczenia 2-6.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Zapoznaj się z definicją figury osiowosymetrycznej. Przeanalizuj przykłady i wykonaj ćwiczenia 2, 3, 5, 7 i 11.
Temat 27. Prostokątny układ współrzędnych
Na tej lekcji nauczę się, że umieszczanie figur geometrycznych w układzie współrzędnych stwarza możliwość opisania ich za pomocą równań.
- Przeanalizuj przykłady 1-8 w celu swobodnego korzystania z układu współrzędnych.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Zapoznaj się z przykładami i zapamiętaj, że podstawową umiejętnością pozwalającą na rysowanie wykresów funkcji, jest zaznaczanie punktów w układzie współrzędnych. (Matemaks.pl)
Typ materiału: Materiał multimedialny
- Przeczytaj ciekawy materiał o prostokątnym układzie współrzędnych na płaszczyźnie. Dowiedz się, skąd pochodzi kartezjański układ współrzędnych, którym najczęściej posługujemy się w matematyce. Przeanalizuj przykłady 1-6 i ćwiczenia 1-3.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Rozwiąż dodatkowe ćwiczenia dotyczące układu współrzędnych.
Temat 28. Równanie prostej
Na tej lekcji nauczę się wyznaczać równanie prostej.
- Zapoznaj się z równaniem oraz zastosowaniem prostej w postaci ogólnej oraz w postaci kierunkowej. Przeanalizuj przykłady 1, 2 i 3. Dowiedz się, jak zamieniać postać kierunkową prostej na ogólną i odwrotnie. Wykonaj ćwiczenia 1, 4, 5, 6, 7, 9 i 11.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Przeanalizuj przykłady 1, 2 i 3. Dowiedz się, jak przekształcać równanie ogólne prostej na równanie kierunkowe.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Przeanalizuj przykłady 1 i 2 dotyczące wyznaczania równania prostej przechodzącej przez dwa dane punkty.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Przeczytaj materiał o metodzie wyznaczania równania prostej przechodzącej przez dwa punkty z układu równań. (Matemaks.pl)
- Obejrzyj materiał filmowy na kanale „KhanAcademyPoPolsku” na YouTube i naucz się wyznaczać równanie prostej przechodzącej przez dwa dane punkty.
Temat 29. Wzajemne położenie prostych na płaszczyźnie
Na tej lekcji nauczę się rozpoznawać wzajemne położenie prostych na płaszczyźnie. Poznam, czym są równoległości i prostopadłości prostych.
- Zapoznaj się z materiałem o prostych równoległych i prostych prostopadłych. Zapamiętaj warunki równoległości i prostopadłości prostych. Przeanalizuj przykłady 1, 3 i 4. Wykonaj ćwiczenia 1, 3, 4, 6 i 12.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Przeczytaj lekcję o punktach wspólnych dwóch różnych prostych. Naucz się, jak wyznaczyć współrzędne punktu przecięcia prostych. Przeanalizuj przykłady 1, 2 i 3.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Przeczytaj materiał i utrwal swoją wiedzę o prostych prostopadłych i równoległych. Zapoznaj się z przykładami 1, 2 i 3.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Rozwiąż zadania 1-8 (Matemaks.pl)
Temat 30. Punkty, proste i płaszczyzny w przestrzeni
Na tej lekcji poznam wzajemne położenie punktów, prostych i płaszczyzn w przestrzeni.
- Zapoznaj się z materiałem o punktach i prostych w przestrzeni. Przeanalizuj przykład 1 ilustrujący płaszczyznę w przestrzeni. Dodatkowo przeczytaj materiał o dwóch płaszczyznach, o prostej i płaszczyźnie oraz o dwóch prostych w przestrzeni. Przeanalizuj przykłady 2, 3 i 4.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Dodatkowo zapoznaj się z pojęciem prostej prostopadłej do płaszczyzny. Przeczytaj materiał o kącie nachylenia prostej do płaszczyzny oraz poznaj twierdzenie o trzech prostych prostopadłych. Przeanalizuj przykłady 5,6,7,8 i 9.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Obejrzyj film na portalu Pistacja.tv i dowiedz się, jakie są rodzaje prostych w przestrzeni oraz czym charakteryzują się w przestrzeni proste równoległe, prostopadłe i skośne.
Typ materiału: Materiał multimedialny
- Utrwal swoją wiedzę o prostych i przeanalizuj przykłady 1-5.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Obejrzyj film na portalu Pistacja.tv i dowiedz się, czym jest prostopadłość prostych w przestrzeni, czym jest nachylenie prostej do płaszczyzny i jak wyznaczyć jego kąt oraz ile prostych trzeba narysować na płaszczyźnie, żeby mieć pewność, że nasza prosta jest do niej prostopadła.
Temat 31. Rzut równoległy na płaszczyznę
Na tej lekcji nauczę się o rzucie równoległym na płaszczyznę.
- Przeczytaj materiał lekcyjny oraz obejrzyj animację dotyczącą rzutu równoległego na płaszczyznę. Naucz się, jak zrzutować figurę na płaszczyznę w danym kierunku poprzez zrzutowanie każdego punktu tej figury. (Medianauka.pl)
- Przeczytaj lekcję oraz obejrzyj animację i zobacz jak rzut równoległy przekształca płaszczyznę w prostą. (Medianauka.pl)
- Przeczytaj lekcję oraz obejrzyj animację i dowiedz się, że rzut prostokątny jest szczególnym przypadkiem rzutu równoległego na prostą. (Medianauka.pl)
- Zapoznaj się z przykładem 5 dotyczącym rzutu prostokątnego.
Temat 32. Graniastosłupy
Na tej lekcji poznam definicję i rodzaje graniastosłupa. Nauczę się opisywać związki miarowe w graniastosłupach. Dowiem się, że graniastosłup prosty to taki wielościan, którego dwie przystające ściany są położone w równoległych płaszczyznach, a pozostałe ściany są prostokątami.
- Przeczytaj materiał przedstawiający definicję graniastosłupa prostego i jego własności. Dowiedz się, jak obliczyć pole powierzchni całkowitej i objętość graniastosłupa. Przeanalizuj przykłady i wykonaj ćwiczenia 1-5.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Obejrzyj film z portalu Pistacja.tv i przypomnij sobie, czym jest graniastosłup prosty i graniastosłup prawidłowy.
Typ materiału: Materiał multimedialny
- Obejrzyj film z portalu Pistacja.tv i przypomnij sobie, jakie odcinki nazywamy przekątnymi graniastosłupów oraz jakie odcinki nazywamy przekątnymi ścian.
Typ materiału: Materiał multimedialny
- Poznaj rodzaje graniastosłupów. Naucz się rysować graniastosłupy o różnych podstawach. Rozwiąż ćwiczenia.