W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podstawy przedsiębiorczości (luty 2021 r.)

Temat 11. Zatrudnienie. Prawne podstawy zatrudnienia

Dowiem się o prawnych podstawach zatrudnienia (formy zatrudnienia, systemy płac, obowiązki i prawa pracownicze, rodzaje urlopów).

  • Zapoznaj się z materiałem. Dowiesz się  jakie są formy zatrudnienia i rodzaje umów o pracę oraz sposoby rozwiązywania stosunku pracy; czym jest płaca i jakie wyróżnia się systemy płac; jak obliczyć płacę netto i całkowite koszty płacy (źródło: flipbook Nowa Era)

Typ materiału: Tekst

  • Przeczytaj tekst do lekcji  „4.5. Formy zatrudnienie pracownika” . Wykonaj dwa ćwiczenia: 1.  Korzystając z kodeksu regulującego zagadnienia dotyczące umowy o pracę, napisz, co powinna zawierać umowa o pracę oraz jakie są formy rozwiązania tej umowy. 2.  Porównaj w punktach umowę-zlecenie z umową o dzieło. (źródło: Zasoby IP2 ORE, podręcznik „Przedsiębiorczość w praktyce")

Typ materiału: Tekst

  • Przeczytaj artykuł dodatkowy „Formy zatrudnienia – podobieństwa i różnice". Przeanalizuj formy zatrudnienia na podstawie opisanych przykładów 1 i 2. (źródło: Poradnik Przedsiębiorcy)

Typ materiału: Tekst

  • Zapoznaj się z artykułem dodatkowym „ Zatrudnienie pracownika krok po kroku – obowiązki pracodawcy” (źródło:  iFirma;, ABC przedsiębiorcy Aktualności Blog Pracownicy)

Typ materiału: Tekst

  • Obejrzyj materiał  multimedialny „Zatrudnianie pracowników krok po kroku –  odc.1-7” (źródło: serwis Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości)

Typ materiału: Materiał multimedialny

Temat 12. Bezpieczeństwo i ochrona pracy. Ochrona praw pracowniczych

Dowiem się o bezpieczeństwie i ochronie pracy. Omówię/opiszę na czym polega ochrona praw pracowniczych.

  • Obejrzyj materiał  multimedialny „Zatrudnianie pracowników krok po kroku – odc. 8 – Szkolenie BHP pracownika” (źródło: serwis Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości)

Typ materiału: Materiał multimedialny

  • Zapoznaj się z materiałem  „4.6. Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy".  Korzystając z dostępnych informacji, ustal, gdzie w Twojej okolicy może zgłosić się osoba, której prawa pracownicze są łamane. Zapisz, ile kosztują usługi instytucji, z których może ona skorzystać. Wskaż przyczyny występowania w Kodeksie pracy przepisów ochronnych dotyczących zatrudniania osób młodocianych. (źródło:  (źródło: Zasoby IP2 ORE, podręcznik „Przedsiębiorczość w praktyce")

Typ materiału: Tekst

  • Przeczytaj artykuł „SZCZEGÓLNE ROZWIĄZANIA ZWIĄZANE Z OCHRONĄ MIEJSC PRACY” (źródło:  serwis Zielona Linia)

Typ materiału: Tekst

  • Zapoznaj się z materiałem „Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia osób pracujących w czasie epidemii COVID-19” (źródło: Serwis  Kadrowego; opracowanie przygotowane przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy)

Typ materiału: Tekst

  • Zapoznaj się z materiałem dodatkowym „Pracodawca w walce z pandemią: prawo do prywatności a prawo do zdrowia” (źródło: ODO)

Typ materiału: Tekst

 

{"register":{"columns":[]}}