Podstawy przedsiębiorczości (październik 2020 r.)
Temat 5. Gospodarka rynkowa, Zalety gospodarki rynkowej
Nauczę się rozróżniać typy gospodarek; charakteryzować funkcjonowanie gospodarki centralnie planowanej w Polsce oraz wyróżniać cechy gospodarki rynkowej. Scharakteryzuję na przykładach stosowanie zasady wolności gospodarczej.
- Zapoznaj się z tekstem „Gospodarka rynkowa” – autorzy: Mateusz Chowaniec, Angelika Pryszlak, źródło: Encyklopedia Zarządzania. Podaj definicję gospodarki rynkowej. Dowiedz się od jakich czynników uzależnione jest funkcjonowanie gospodarki rynkowej?
- Zapoznaj się z materiałem dodatkowym „Gospodarka rynkowa: czym jest? Jej cechy i warunki istnienia” (źródło: Finanse21.pl). Omów/ opisz cechy gospodarki rynkowej. Co jest motorem napędowym gospodarki rynkowej?
- Zapoznaj się z materiałem z podręcznia „Przedsiębiorczość w praktyce” – część 2.1. Transformacja gospodarcza Polski. Wykonaj ćwiczenia: 1. Zdefiniuj pojęcie transformacja gospodarki. 2. Wyjaśnij, na czym polegały przekształcenia własnościowe w procesie transformacji gospodarki Polski.
- Sprawdź co zpamiętasz o funkcjonowaniu gospodarki. Wypełnij tabelę – wpisz po 5 cech gospodarki centralnie sterowanej i gospodarki rynkowej, wybranych spośród podanych w materiale podręcznika „Przedsiębiorczość w praktyce” lub innych dostępnych.
Temat 6. Gospodarka rynkowa. Prawo popytu i podaży
Wyjaśnię/zinterpretuję pojęcia: popytu, podaży, ceny. Objaśnię pojęcie mechanizmu rynkowego. Scharakteryzuję cenę równowagi rynkowej. Wyjaśnię pojęcia: dobra substytucyjne, „dobra komplementarne”. Dokonam analizy zależności pomiędzy popytem, podażą a ceną; wyjaśnię cenową elastyczność popytu i podaży; dokonam analizy znaczenia mechanizmu rynkowego dla funkcjonowania gospodarki rynkowej
- Zapoznaj sie z materiałem do lekcji z Epodręcznika „Podstawy współczesnej gospodarki”. Dowiedz się/przypomij sobie: czym jest ekonomia; na czym polega gospodarowanie; jakie znasz najważniejsze kategoriie ekonomiczne. Zapoznaj się z definicjami: rynek, popyt, podaż.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
Zapoznaj się z materiałem podręcznika „Przedsiębiorczość w praktyce” – część 2.4. „Popyt, podaż i równowaga rynkowa”. Dowiedz się czym jest/scharakteryzuj: Konflikt między kupującym a sprzedającym; Konkurencj; Popyt; Wyjątki od prawa popytu; Czynniki oddziałujące na popyt oraz jego wielkość.
- Podaż, krzywa podaży; Czynniki oddziałujące na podaż i jej wielkość. Kiedy rynek jest w równowadze? Wyjaśnij, na czym polega działanie mechanizmu rynkowego.
- Poszerz wiadomości. Przeczytaj tekst i opisz/omów mechanizmy rynkowe. (źródło: wydawnictwo EMPI2)
- Materiał dodatkowy dla nauczyciela do wykorzystania w pracy z uczniami – „Rozwój zrównoważony w gospodarce rynkowej, Wdrażanie rozwoju zrównoważonego w gospodarce rynkowej”. (autor: Andrzej Graczyk, SGH)
Temat 7. Gospodarka rynkowa. Budżet państwa i wahania koniunkturalne w gospodarce
Wyjaśnię pojęcie „cykl koniunkturalny”; rozróżnię fazy klasycznego cyklu koniunkturalnego. Posługuję się pojęciami: „PKB”, „recesja”, „ekspansja”; Rozróżnię i scharakteryzuję narzędzia oddziaływania państwa na gospodarkę.
- Zapoznaj sie z materiałem do lekcji z Epodrecznika „Państwo i rynek”. Dowiedz się na czym polega udział państwa w gospodarce; czym różni się wzrost od rozwoju gospodarczego; jak funkcjonuje budżet państwa. Wyjaśnij pojęcie „cykl koniunkturalny”.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Poszerz wiadomości. Przeczytaj tekst z podręcznika „Przedsiębiorczość w parktyce” – część 2.7. „Budżet państwa”. Dowiedz się czym jest deficyt budżetowy i dług publiczny. Skąd państwo czerpie dochody? Na co państwo wydaje pieniądze? Wymień funkcje polityki budżetowej. Zmień i omów zasady budżetowe.
- Dowiedz się więcej o PKB. Zapoznaj się z tekstem „PKB – czym jest Produkt Krajowy Brutto?” opublikowanym w internecie (Paweł Cymcyk, DNA Rynków). Zobacz Jak wygląda schemat „wartości dodanej” w przypadku PKB.
- Materiał dodatkowy dla nauczyciela do wykorzystania w pracy z uczniami z zasobów IP2 ORE – scenariusze lekcji do „Podstaw przedsiębiorczości” (Rozdział IV. Państwo, Gospodarka (lloki zajęć dwugodzinne). Poszukaj w internecie aktualnych danych o PKB.
Temat 8. Gospodarka rynkowa. Ochrona konsumenta
Wskażę ustawy regulujące prawa konsumenta i dotyczącą ochrony danych osobowych. Wskażę instytucje ochrony konsumenta.
Rozróżnię pojęcia „gwarancja”, „rękojmia” oraz sporządzę pismo reklamacyjne według wzoru. Przedstawię prawa konsumenckie.
Zinterpretuję zakres ustaw regulujących prawa konsumenta dot.sprzedaży; scharakteryzuję prawa konsumenta.
- Zapoznaj się z materiałem podręcznika „Przedsiębiorczość w praktyce” – część 1.7. „Konsument w gospodarce rynkowej – podmiot manipulowany czy chroniony?” Zdefiniuj kim jest konsument? Odwolaj się do aktulanych zapisów Kodeksu cywilnego. Zapoznaj się z przykladowymi umowami zawieranumi z konsumentem (umową sprzedaży konsumenckiej, umową o dzieło, umową-zlecenie oraz innymu szczególnymi rodzajami umów), scharakteryzuj je i omów w zespole/grupie prawa konsumnta. Co powinien wiedzieć i o czym powinien pamiętać świadomy konsument?
- Materiał dodatkowy dla nauczyciela do wykorzystania w pracy z uczniami – „Ochrona praw konsumenta” (PARP, Autor Piotr Waglowski).
- Materiał dodatkowy dla nauczyciela do wykorzystania w przygotowaniu lekcji (Zadania związane z realizacją przez państwo zasady ochrony praw konsumentów; Rzecznik konsumentów; Pozasądowe rozstrzyganie sporów konsumenckich itp). Publikacja dostępna na na stronie Kancelarii Sejmu pn. „Ochrona praw konsumentów w Polsce w wybranych krajach”. Opracowania tematyczne OT–668.
- Chcesz wiedzięć więcej, być świadomym konsumentem, zajrzyj na stronę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest centralnym organem administracji państwowej. Tu znajdziesz aktulane informacje i bezpłatne publikacje.