Podstawy przedsiębiorczości (wrzesień 2020 r.)
Temat 1-2. Człowiek przedsiębiorczy (1 lub 2 jednostki lekcyjne)
Wyjaśniam czym jest przedsiębiorczość i kim jest osoba przedsiębiorcza. Identyfikuję cechy człowieka o postawie przedsiębiorczej. Rozpoznaję je u siebie oraz określam związek zachowania się osoby przedsiębiorczej z szansami, jakie stwarza gospodarka rynkowa.
- Zapoznaj się z materiałem edukacyjnym do lekcji „Człowiek przedsiębiorczy” (strona 5/6) oraz wykonaj zadania 1-7 (strona 6) oraz zadanie 21 (strona 9). Korzystając z dostępnych źródeł wiedzy (podręcznik, artykuły czy publikacje w internacie), odpowiedz na pytania: Jakie znasz cechy osoby przedsiębiorczej?, Jakie znasz typy osobowości i ich cechy? Czym jest rola społeczna? Jakie znasz role społeczne i podstawowe rodzaje zachowań?. Wymień i opisz 5 cech najbardziej przydatnych osobie przedsiębiorczej.
Typ materiału: Tekst – Materiały dydaktyczne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
wydane w ramach realizacji projektu „Być przedsiębiorczym – nauka przez praktykę” współfinansowane przez UE w ramach EFS (do pobrania bezpłatna publikacja)
- Obejrzyj film instruujący jak stać się osobą przedsiębiorczą. Zobacz, jak przy pomocy własnej pomysłowości, inwencji twórczej, aktywności, entuzjazmu i odwagi zorganizować wycieczkę szkolną. Film wskazuje na cechy, jakimi powinien wyróżniać się człowiek przedsiębiorczy. Proponowane zadanie wykonaj samodzielnie lub zespołowo, pod kierunkiem nauczyciela.
Typ materiału: Materiał multimedialny
- Dowiedz się więcej o kompetencjach przedsiębiorczych z publikacji „Kształtowanie kompetencji przedsiębiorczych” – redakcja naukowa dr Tomasz Rachwał (publikacja dla nauczycieli z biblioteki / czytelni FRSE, do wykorzystania w pracy z uczniami).
Temat 3. Rynek – cechy i funkcje w gospodarce
Zrozumiem pojęcie rynku pod względem ekonomicznym. Pogłębię wiedzę o przedsiębiorczości i dowiem się więcej co oznacza bycie człowiekiem przedsiębiorczym.
- Zapoznaj się z materiałem do lekcji o rynku w podręczniku „Przedsiębiorczość w praktyce” i dowiedz się jakie są cechy i funkcje rynku oraz przeanalizuj tabelę opisującą klasyfikację rynków zależnie od przyjętego kryterium klasyfikacji.
- Zapoznaj się z materiałem dodatkowym z Encyklopedii Zarządzania, opisującym rynek (definicja rynku, podstawowa i rozszerzona; rodzaje rynków; wolny rynek, równowaga rynkowa)
- Poszerz wiedzę podręcznikową o rynku i przedsiębiorczości. Obejrzyj materiał multimedialny – film „Charakterystyka rynku” (czas: 14:32), będący częścią cyklu informacyjnego „Szkoła dla eksportera" (PARP). Odcinek pierwszy filmu pt. „Metody określania celów rynkowych i ustalania pozycji konkurencyjnej firmy na danym rynku" poświęcony jest próbie zdefiniowania rynku, konsumenta i jego zachowań, a także określenia, co jest istotą przedsiębiorczości. Wymienia również listę czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze formy prawnej działalności gospodarczej.
Typ materiału: Materiał multimedialny – film na YouTube (PARP.GOV.PL)
- Sprawdź swoje wiadomości. Zapoznaj się z arkuszem egzaminacyjnym; rozwiąż zadania dotyczące poznanego materiału na tej i poprzedniej lekcji (arkusz OKE). Zaplanuj swoją naukę.