Lekcja 1. Jak być skutecznym na rynku pracy
Poznam takie pojęcia, jak: podaż pracy, popyt na rynku pracy, CV (curriculum vitae), list motywacyjny, rozmowa kwalifikacyjna.
Lekcja 2. Co robią banki?
Zapoznam się z rolą banków, poznam najważniejsze operacje bankowe, w tym: udzielanie kredytów, przyjmowanie wkładów oszczędnościowych lokat terminowych oraz prowadzenie rachunków bankowych.
Kwiecień
Lekcja 3. Od pomysłu do sukcesu
Dowiem się jaką rolę w drodze do sukcesu firmy odgrywa pomysł. Opracuję pomysł na własną działalność gospodarczą. Po lekcji będę świadomy jakie umiejętności są mi niezbędne do założenia własnej firmy i utrzymania jej na rynku.
Lekcja 4. Sprzedaj się z wdziękiem, czyli piszemy CV i list motywacyjny
Nauczę się pisać list motywacyjny oraz CV.
Lekcja 5. Od pomysłu do sukcesu
Dowiem się jaką rolę w drodze do sukcesu firmy odgrywa pomysł. Opracuję pomysł na własną działalność gospodarczą. Po lekcji będę świadomy jakie umiejętności są mi niezbędne do założenia własnej firmy i utrzymania jej na rynku.
Lekcja 6. Brutto i netto - informacje podstawowe na temat wynagrodzenia
Poznam podstawowe informacje na temat wynagrodzenia. Dowiem się, jakie elementy (składki itp.) wchodzą w skład wynagrodzenia i jakie akty prawne określają jego warunki.
Lekcja 7. Formy pozyskiwania kapitału
Poznam metody pozyskiwania kapitału i rozszerzę swoją wiedzę nt. jego inwestowania.
Lekcja 8. Bezpieczne pożyczanie pieniędzy
Zapoznam się z charakterystyką i podstawowymi definicjami związanymi z kredytami. Dowiem się, jakie zagrożenia płyną z zaciągania kredytów i jak obliczyć rzeczywisty koszt pożyczki.
Lekcja 9. Inwestowanie kapitału
Zapoznam się z podstawowymi informacjami nt. inwestowania kapitału. Dowiem się, jakie są formy inwestowania, których z nich unikać oraz czym jest lista ostrzeżeń publicznych KNF.
Lekcja 10. Inwestowanie kapitału na rynku giełdowym
Poznam podstawowe informacje i definicje związane z inwestowaniem kapitału na rynku giełdowym. Rozszerzę swoją wiedzę na temat racjonalnego zarządzania finansami.
Maj
Lekcja 11. Problem bezrobocia w Polsce
Dowiem się, jakie czynniki wpływają na bezrobocie w naszym kraju. Poznam strukturę bezrobocia oraz metody jego zwalczania.
Lekcja 12. Absolwent wobec problemu bezrobocia
Rozszerzę swoją wiedzę na temat bezrobocia. Zapoznam się ze statystykami dla mojego województwa. Dowiem się, jakie istnieją metody przeciwdziałania i w jaki sposób absolwent szkoły może je wykorzystać.
Lekcja 13. Rozmowa kwalifikacyjna
Nauczę się, w jaki sposób przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Poznam elementy, na które pracodawcy zwracają szczególną uwagę podczas procesu i rozmowy kwalifikacyjnej.
Lekcja 14. Własna firma – szanse i zagrożenia wynikające z założenia działalności gospodarczej
Poznam podstawy funkcjonowania przedsiębiorstw w Polsce. Dowiem się, jakie rodzaje działalności gospodarczej istnieją w naszym kraju. Zapoznam się z procesem zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej. Zdobędę wiedzę na temat szans i zagrożeń powiązanych z decyzją o założeniu własnej firmy.
Lekcja 15. Majątek przedsiębiorstwa
Zapoznam się z podstawowymi pojęciami dotyczącymi majątku przedsiębiorstwa. Poznam pojęcia kosztu i przychodu oraz zasady rozliczeń finansowych.
Lekcja 16. Zrozumieć potrzeby konsumentów
Dowiem się, jak istotne w procesie tworzenia własnej firmy jest zrozumienie mojej grupy docelowej. Poznam znaczenie potrzeb konsumentów i zdobędę podstawową wiedzę na temat ich zaspokajania.
Lekcja 17. Konkurencja i monopol - różnice, szanse i zagrożenia
Poznam pojęcia konkurencji i monopolu. Dowiem się, jakie są między nimi różnice oraz jaki pozytywny i negatywny wpływ mogą mieć na obraz rynku.
Lekcja 18. Niedoskonała konkurencja
Dowiem się, jak oceniać znaczenie konkurencji na rynkach niedoskonale konkurencyjnych. Uzyskam wiedzę, jaki wpływ na taki rynek mają działania rządu. Po lekcji będę potrafił m.in. zdefiniować rynek doskonale i niedoskonale konkurencyjny.
Czerwiec
Lekcja 19. Instytucje rynkowe i pozarynkowe w otoczeniu przedsiębiorstwa
Dokonam charakteryzacji otoczenia, w którym działa przedsiębiorstwo (materiał 1 - scenariusz zajęć nr 5.4, strona 328); dowiem się m. in: dlaczego każda organizacja musi bezustannie obserwować trendy społeczne, prawne, ekonomiczne i technologiczne; w jaki sposób możemy analizować makrootoczenie organizacji; co leżało u podstaw bankructwa Kodaka i wielkiego renesansu firmy Xerox; na czym polega model pięciu sił Portera (materiał 2); co to jest analiza PEST i PESTEL oraz na czym polega metoda delficka i metoda scenariuszowa (materiał 3).
Lekcja 20. Zarządzanie przedsiębiorstwem. Projekt własnego przedsiębiorstwa.
Poznam cele działania przedsiębiorstwa oraz sposoby ich realizacji (materiał 1 - scenariusz nr 5.6 str. 336); dowiem się jak przygotować projekt własnego przedsiębiorstwa, czym jest analiza SWOT - jakie czynniki kryją się pod każdą z liter (materiał 2); czym jest wizja, misja i strategia przedsiębiorstwa - dlaczego każda firma powinna precyzyjnie je określać; jaka jest wizja, misja i strategia największych globalnych marek? (materiał 3)
Lekcja 21. Czynniki wpływające na sukces i niepowodzenie przedsiębiorstwa
Wykonam zadania pod kierunkiem nauczyciela (scenariusz zajęć 5.3). Scharakteryzuję czynniki wpływające na sukces i niepowodzenie przedsiębiorstwa oraz wyjaśnię różnice pomiędzy czynnikami zewnętrznymi a czynnikami wewnętrznymi. Podam co najmniej 3 czynniki wpływające na rozwój firmy (materiał nr 1), wymienię kryteria sukcesu i przykłady działalności gospodarczych, które osiągnęły sukces (materiał nr 2 i 3). Znam i rozumiem lekcje o sile przedsiębiorczości i upadku oraz nawyki ludzi biznesu (materiał nr 4 i 5).
Lekcja 22. Projekt własnego przedsiębiorstwa opartego na biznesplanie
Wymienię czynności, które należy podjąć, aby założyć działalność gospodarczą z uwzględnieniem elementów planowania i wymagań prawnych. Uzyskam wiedzę, jak zaprojektować znak towarowy chroniący wybrany rodzaj działalności gospodarczej (materiał 1). Dowiem się, czym jest biznesplan i z jakich elementów składa się jego uniwersalna struktura (materiał 2). Poznam szczegóły, elementy biznesplanu oraz dowiem się, kiedy i jak zacząć go pisać (materiały 3-5).
Lekcja 23. Zakładanie własnej firmy w oparciu o biznesplan
Potrafię wymienić najistotniejsze warunki funkcjonowania przedsiębiorstwa. Znam formy prawne planowanej działalności oraz podstawowe reguły marketingu. Wiem, czym jest biznesplan i znam jego najważniejsze elementy. Wiem, jak go przygotować.
Lekcja 24. Etyka w biznesie, w życiu gospodarczym
Wiem, czym jest etyka i moralność. Potrafię scharakteryzować związek między etyką i ekonomią. Wyjaśniam „etyczne zachowanie” i podaję przykłady zachowań nieetycznych. Rozpoznaję kategorię dylematu etycznego. Wiem, czym jest etyka zawodowa i znam zachowania etyczne. Wiem, jak rozpoznawać nadużycia kompetencji przez pracodawców i pracowników. Rozumiem dlaczego kodeks etyczny jest potrzebny w działalności gospodarczej.
Lekcja 25. System finansowy firmy – część I
Zapoznam się z wybranymi aspektami systemu finansowego firmy, w tym: określę cele przedsiębiorstwa, objaśnię pojęcie finansów firmy; wyjaśnię na czym polega zarządzanie finansami; scharakteryzuję ryzyko w działalności gospodarczej: wskażę zadania menedżera finansowego; określę istotę planowania finansowego; odróżnię finansowanie od inwestowania; wymienię najważniejsze decyzje finansowe; scharakteryzuję uwarunkowania zewnętrzne decyzji finansowych.
Pakiet edukacyjny dla nauczyciela do pracy z uczniami zawiera: scenariusz lekcji, wykład, prezentacja multimedialna, film wideo.
Lekcja 26. System podatkowy firmy – część II
Poznam wybrane aspekty systemu podatkowego firmy, w tym: określę istotę podatku; sklasyfikuję podatki w Polsce; wskażę podatki ważne dla przedsiębiorcy; wymienię obowiązki przedsiębiorcy w zakresie opodatkowania; scharakteryzuję formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych; scharakteryzuję formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych; scharakteryzuję podatek od towarów i usług.
Pakiet edukacyjny dla nauczyciela do pracy z uczniami zawiera: scenariusz lekcji, wykład, prezentacja multimedialna, film wideo.