Wiedza o społeczeństwie
Marzec
Lekcja 1. Godność każdego człowieka i prawa, które mu przysługują
Na tej lekcji nauczę się, jak wyjaśnić związek między godnością człowieka a prawami, które mi przysługują. Poznam istotę wartości moralnych, będę potrafił wskazać, co jest istotą człowieczeństwa.
Lekcja 2. Nasze prawa i obowiązki
Poznam swoje prawa i obowiązki jako obywatel.
Kwiecień
Lekcja 3. Rodzina – ważna grupa społeczna
Będę potrafił scharekteryzować rodzinę jako ważną grupę społeczną. Nauczę się, jaką rolę pełnią rodzice i osoby starsze w rodzinie, dokonam analizy wartości ważnych dla swojej rodziny.
Lekcja 4. Prawa i obowiązki dzieci w rodzinie
Będę potrafił wskazać, jakie mam prawa jako dziecko i jakie są moje obowiązki wynikające z przynależności do mojej rodziny.
Lekcja 5. Czym są prawa człowieka?
Nauczę się uzasadniać, że godność człowieka jest podstawą różnych systemów moralnych; dowiem się, że jest ona źródłem powszechnych, przyrodzonych, nienaruszalnych i niezbywalnych wolności i praw człowieka; będę potrafił wskazać na znaczenie preambuły Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
Lekcja 6. Ochrona praw człowieka
Na tej lekcji wykażę, że prawa człowieka muszą być chronione. Poznam też podstawowe kompetencje Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka.
- Lekcja z e-podręcznika 1
- Lekcja z e-podręcznika 2
- Materiał dodatkowy 1
- Materiał dodatkowy 2
- Materiał dodatkowy 3
Lekcja 7. Ochrona praw człowieka – organizacje pozarządowe
Na tej lekcji poznam przykłady działań organizacji pozarządowych na rzecz ochrony praw człowieka oraz uzasadnię potrzebę przeciwstawiania się zjawiskom braku tolerancji wobec różnych mniejszości.
Maj
Lekcja 8. Pieśni patriotyczne
Na tej lekcji wysłucham trzech audiobooków. Dowiem się, czym jest patriotyzm. Nauczę się wiązać pieśni historyczne z wydarzeniami historycznymi. Poznam pieśni patriotyczne (od średniowiecza do współczesności) i nauczę się interpretować słowa współczesnych pieśni patriotycznych. Rozważę udział w konkursie „Do Hymnu”, organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury (materiał dodatkowy 3).
Lekcja 9. Samorząd terytorialny – gmina, powiat, województwo
Na tej lekcji dowiem się, czym jest samorząd terytorialny. Poznam struktury władzy samorządowej oraz sposoby jej wyboru. Nauczę się, na czym polega zasada decentralizacji państwa i zasada pomocniczości. Dowiem się, jakie są kompetencje gmin, powiatów i województw oraz jakie są możliwości finansowania zadań samorządu terytorialnego.
Lekcja 10. Obywatel w urzędzie
Na tej lekcji scharakteryzuję strukturę administracji publicznej w Polsce. Dowiem się, w którym urzędzie powinienem szukać pomocy przy załatwieniu konkretnych spraw. Ustalę, do kogo mogę się odwołać od niekorzystnej dla siebie decyzji.
Lekcja 11. Mój region – wydarzenia i dzieje
Na tej lekcji znajdę podstawowe informacje o swoim regionie. Wskażę istotne wydarzenia z historii mojego regionu oraz postaci, które zapisały się w jego dziejach. Spróbuję zlokalizować moje województwo oraz powiaty wchodzące w jego skład.
Czerwiec
Lekcja 12. Moja wielka i mała ojczyzna. Patriotyzm
Na tej lekcji wskażę różnice między zbiorowością, społeczeństwem i wspólnotą. Określę rolę małych grup społecznych w życiu człowieka i wymienię czynniki integrujące grupę społeczną. Wyjaśnię, co łączy człowieka z wielką i małą ojczyzną. Wymienię różnice między patriotyzmem, nacjonalizmem a szowinizmem i podam cechy postawy kosmopolitycznej.
Lekcja 13. Nabywanie obywatelstwa. Obywatelstwo Unii Europejskiej
Na tej lekcji dowiem się, czym jest obywatelstwo. Nauczę się porównywać różne sposoby nabywania i utraty obywatelstwa. Poznam prawa przysługujące obywatelowi państwa polskiego i obywatelowi Unii Europejskiej.
Lekcja 14. Współczesny patriotyzm
Na tej lekcji dowiem się, czym jest współczesny patriotyzm. Zastanowię się, jak dziś można angażować się w patriotyczne działania. Wyjaśnię, jakie formy może przyjmować nowoczesny patriotyzm i w jaki sposób może on łączyć przeszłość z przyszłością.