W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Borzęcin Duży przeszkolony z cyberzagrożeń – kolejne spotkanie z cyklu „Świadomy Senior-Bezpieczny Senior”

23.10.2024

23 października 2024 r. mieszkańcy Borzęcin Dużych i okolic spotkali się z emerytowanym oficerem Policji, ekspertem w zakresie przestępczości komputerowej, mł. insp. dr. Krzysztofem Jakubskim. Tematem przewodnim spotkania, prowadzonego pod hasłem „Świadomy Senior-Bezpieczny Senior”, było przedstawienie zagrożeń czyhających w cyberświecie.

Grupa starszych osób siedzących na krzesłach w jasnym, przestronnym pomieszczeniu. Są skierowani w stronę mężczyzny, który stoi przed ekranem projekcyjnym i prowadzi prezentację. Ekran wyświetla slajd, na którym można dostrzec napis "Cyberprzestępczość". Mężczyzna trzyma w ręku mikrofon i przemawia do zebranych uczestników.

Dr Krzysztof Jakubski rozpoczął spotkanie od uświadomienia uczestnikom, że internetowy pęd do wiedzy zapoczątkował w latach 70., potem doszło tworzenie sieci i wymiana informacji, aż do teraz, gdy w Internecie możemy praktycznie wszystko kupić, w tym niedozwolone prawem różne produkty i materiały. Cyberprzestępczość rozwinęła się do tego stopnia, że sprawca nie musi się już znajdować na miejscu przestępstwa.

Dla hakera zdobycie danych wrażliwych, tj. hasła do komputera, płatności mobilnej czy numery PIN, zapisane w pamięci telefonu lub komputera nie stanowią problemu, dlatego na tych sprzętach należy instalować oprogramowania antywirusowe. Przeszkodę stanowią także trudne do rozszyfrowania hasła oraz dwuskładnikowe formy zabezpieczeń, np. hasło i sms potwierdzające płatność

– instruował słuchaczy dr Krzysztof Jakubski.

Doradził także, aby nie korzystać ze stron internetowych niewiadomego pochodzenia, nie klikać w linki, których nie znamy i aktualizować w telefonach aplikacje, z których korzystamy. Podkreślił, że należy niezwłocznie zgłaszać na Policję i w banku zagubienie lub kradzież telefonu i koniecznie przed oddaniem telefonu lub komputera do serwisu spisać, a następnie wykasować dane wrażliwe.

Mieszkańcy dowiedzieli się również, że przestępcy korzystając z najnowszej technologii ściągają pieniądze z naszych kont bankowych za pośrednictwem telefonów komórkowych lub podczas wypłaty pieniędzy z bankomatu. Pomysłowość oszustów w tym temacie jest nieograniczona, stąd ostrożność i wrażliwość z naszej strony na ewentualną kradzież jest jak najbardziej wskazana.

Jesteśmy pod wrażeniem wiedzy i pasji z jaką dr Krzysztof Jakubski opowiadał nam o cyberzagrożeniach. Dziękujemy także Pani Magdalenie Bednarz, Dyrektor Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA, za umożliwienie zdobycia cennych dla nas informacji

– powiedziała na koniec współorganizatorka spotkania Anna Czajkowska z Gminnej Rady Seniorów Stare Babice.

Duży wkład w organizację tego wydarzenia miała także Halina Sztyler, p.o. Kierownika Referatu Komunikacji Społecznej i Promocji Urzędu Gminy Stare Babice. Tematy, omawiane podczas spotkań prowadzonych pod hasłem „Świadomy Senior-Bezpieczny Senior”, są na tyle interesujące, że mieszkańcy Borzęcin Dużych i okolic mogą ponownie spotkać się z emerytowanym przedstawicielem służb mundurowych.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}