W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja cyklu spotkań „ŚWIADOMY SENIOR – BEZPIECZNY SENIOR”

13.05.2022

W ramach rozpoczętego cyklu spotkań "ŚWIADOMY SENIOR - BEZPIECZNY SENIOR", 13 maja 2022 r. w siedzibie Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA odbyło się pierwsze spotkanie dedykowane emerytom i rencistom cywilnym.

Spotkanie Świadomy senior - bezpieczny senior

Spotkanie dla seniorów odbyło się pod patronatem Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, na czele którego stoi Dyrektor Małgorzata Zdrodowska, i we współpracy ze stowarzyszeniami i związkami reprezentującymi emerytów i rencistów służb mundurowych, jak i cywilnych. Zarząd Główny Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów reprezentowała Przewodnicząca, Elżbieta Ostrowska - Koordynator przedsięwzięcia, Jadwiga Gójska - Członek Zarządu oraz Janusz Czyż - Wiceprzewodniczący. Ze strony związków i rad seniorów obecna była Joanna Celińska, Sekretarz Warszawskiej Rady Seniorów oraz Tadeusz Lempkowski - Przewodniczący Mazowieckiej Rady Seniorów.

W imieniu emerytów i rencistów służb mundurowych w spotkaniu uczestniczyli: gen. insp. w st. spocz. Leszek Szreder - Wiceprezes Stowarzyszenia Generałów Policji RP, insp. w st. spocz. Zdzisław Czarnecki - Przewodniczący Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP, Koordynator przedsięwzięcia oraz insp. w st. spocz. Jerzy Skrycki - I Wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych.

Tematem spotkania były zagadnienia związane, m.in. z zagrożeniami: czyhającymi w Internecie, podczas użytkowania kart płatniczych, komputerów, telefonów czy bankomatów. Prelegentem był dr Krzysztof Jan Jakubski - emerytowany oficer starszy Policji, ekonomista, ekspert w zakresie przestępczości komputerowej i wykładowca akademicki. W trakcie wykładu przedstawił sposoby działania oszustów, zagrożenia i negatywne skutki z tym związane. Na podstawie wieloletniego doświadczenia zawodowego omówił zasady bezpieczeństwa oraz wskazał metody, dzięki którym osoby starsze i samotne - wybierane często jako ofiary - mogą ustrzec się przed oszustami.

To bardzo potrzebna inicjatywa, szczególnie w środowisku emerytów. Pomimo wielu ostrzeżeń płynących regularnie z telewizji, prasy i radia, tego typu szkolenia są nam szczególnie potrzebne

- powiedział Jerzy Szymborski, uczestnik spotkania. W podobnym tonie wypowiadała się Wanda Orzeszek, która podkreślała, że wykład był jasny i czytelny oraz znakomicie wpisał się w potrzeby seniorów.

Jesteśmy głodni wiedzy. Chcemy poczuć się bezpieczniej, nawet w Internecie. Czekamy na kolejne spotkania

- zaznaczyła.

Podczas prelekcji emeryci i renciści chętnie wymieniali się spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz z otwartością i ciekawością przyjmowali rady i wskazówki dr. Krzysztofa Jana Jakubskiego.

Spotkanie okazało się pożyteczne i potrzebne. Wykład był pełen wielu ciekawych i przydatnych informacji, w szczególności na temat ostrożnego korzystania z kart płatniczych. Potrzeba więcej tego typu inicjatyw, które pozwalają pokonywać wiele przeszkód i trudności z jakimi spotykają się emeryci w życiu codziennym

- podsumował Józef Wiaderek, Przewodniczący Oddziału Rejonowego Związków Emerytów i Rencistów Warszawa Wola.

Na koniec spotkania Elżbieta Ostrowska - Przewodnicząca PZERiI powiedziała:

Pierwsze spotkanie i duży sukces. Był to ciekawy wykład, który spotkał się z dobrym odbiorem i zainteresowaniem oraz oczekiwaniem na kolejny. Ogromne podziękowanie kieruję do ekipy ZER MSWiA i wszystkich osób zaangażowanych w ten projekt.

Do przedstawicieli służb mundurowych natomiast skierowała prośbę o dalsze, równie cenne i twórcze wykłady - w odpowiedzi otrzymując potwierdzenie gotowości do udziału w kolejnych wystąpieniach.

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}